Odbory trvají na desetiprocentním nárůstu platů ve školství. Ministryně souhlasí

Školské odbory chtějí vyšší platy. Na dnešním mítinku je podpořila také ministryně školství Kateřina Valachá z ČSSD, zástupci škol či Fóra rodičů. Školské odbory požadují, aby se v roce 2017 zvýšily platy učitelů i nepedagogických pracovníků ve školách alespoň o deset procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně školství Kateřina Valachová vystoupila na tiskové konferenci po skončení celostátního mítinku Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství na podporu kampaně Konec Levných Učitelů | Zdroj: ČTK

Požadavek na desetiprocentní nárůst platů potvrdil šéf školských odborů František Dobšík:

„Připravovaný pětiprocentní nárůst platů považujeme za nedostatečný. Situace pedagogů i nepedagogů je velmi tristní a proto si myslíme, že by měl pan Babiš svůj přístup přehodnotit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O platových požadavcích školských odborů mluvil jejich šéf František Dobšík. Komentář přidal politolog Lukáš Jelínek.

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO ale zatím nabízí učitelům právě pouze pětiprocentní nárůst, pro nepedagogické pracovníky o tři procenta.

Podle Dobšíka nechtějí zaměstnanci ve školství nikoho vydírat, i když na mítinku padly i návrhy na stávku: „Aby se to třeba nestalo předvolební kartou. Chceme vyjednávat a věříme tomu, že rozum převáží. Že vzdělávání není jen papírovou prioritou.“

„Vláda by měla rozhodnout o nejdůležitějším rámci do 14 dnů. Pokud rozhodne v náš neprospěch, bude o nás určitě ještě slyšet,“ dodává Dobšík.

Školské odbory by chtěly dosáhnout toho, aby kantoři měli platy ve výši 130 procent průměrné mzdy, tedy kolem 34 400 korun. Teď je průměrný plat učitele zhruba 27 tisíc korun.

Platy učitelů v posledních letech sice stouply, ale rostou pomaleji než v jiných oblastech. Peníze, které dostali přidáno jak učitelé tak nepedagogičtí pracovníci, šly na zvýšení tarifní složky platu, za to jim ale klesly odměny.

Školství je podfinancované, říká ministryně

Ministryně školství Kateřina Valachová bude jednat o navýšení rozpočtu. Podle ní je školství silně podfinancované.

„Podfinancování regionálního školství je katastrofální. Nebude stačit ani rozpočet jednoho roku. Budeme potřebovat střednědobý výhled, to znamená celé tři roky k využití pro to, abychom skutečně situaci ve školách zlepšili,“ uvedla ministryně.

Valachová chce také zlepšit další podmínky učitelů. Navrhne, aby v každé třídě bylo maximálně 25 dětí. Navíc chce ještě do škol poslat miliardu a 400 milionů korun, protože příští rok nastoupí do základních škol silné ročníky.

ČRo, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme