Odbory trvají na předčasných volbách, věří v morální očistu politiky

Navzdory sobotní stotisícové demonstraci hledá současná vláda řešení umožňující její další fungování. Odboráři požadují demisi kabinetu, jeho reformy prý útočí hlavně na nejchudší obyvatele. Odvolávají se i na průzkumy, podle nichž si pád současné koalice přejí dvě třetiny Čechů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace, kterou pořádají odbory a dvě desítky organizací a iniciativ v Praze

Protivládní demonstrace, kterou pořádají odbory a dvě desítky organizací a iniciativ v Praze | Foto: Filip Jandourek

Volání po pádu vlády bylo hlavním mottem celé sobotní demonstrace. Odboráři doufají, že předčasné volby by mohly vést k jakémusi morálnímu očištění politické scény. „Měla by přijít politická slušnost i slušnost vůči lidem, korektnost a dialog,“ shrnuje hlavní požadavky Josef Středula, předseda Odborového svazu KOVO, a dodává:

„Sobotní Václavské náměstí je naprosto zřetelný vzkaz, že lidé nesouhlasí se současným způsobem vládnutí koalice. Jsou znechucení, radikalizují se.“

Podle průzkumu České televize jsou dvě třetiny obyvatel Česka proti pokračování současné vlády. Podle Středuly by to politici měli vzít v potaz a sami odstoupit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula a šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral hovořili o dopadech víkendové demonstrace v Praze

Šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral se však domnívá, že demonstracemi si lidé žádné změny nevymohou. „Jsme ve státě, kde se pravidelně konají volby, vláda je legitimně zvolená. Pokud ji ty masové protesty přestanou bavit, tak třeba odejdou, ale nikdo je nemůže nutit.“

Podle Párala navíc předčasné volby nic nevyřeší. Stabilizace veřejných financí je úkol, který bude muset řešit kterákoli vláda. Úsporná řešení tak vždy dopadnou na všechny skupiny obyvatel.

Odbory upozorňují na odlišná pravidla, která platí pro politiky a pro běžné občany. „Lidé jsou znechucení z aktuálních kauz, nevidí už žádnou alternativu v pokračování koalice. Politici nesmí něco kázat a pak se sami chovat jinak, tento stav není akceptovatelný,“ tvrdí Josef Středula.

VIDEO: Jsou škrty a vyšší daně dobrým receptem na krizi?

Číst článek

Pavel Páral oponuje, že předčasné volby politickou kulturu nezlepší, protože ta podle něj vychází z obecné kultury v České republice. „Situace samozřejmě není dobrá. Ale je zcela evidentní, že se tady dějí změny, jaké se nedělaly 15 let,“ upozorňuje na reformní snahy současné vlády.

Protesty odborů se prý dají chápat, ale to, proti čemu především demonstrují, tedy zhoršení životních podmínek, žádná vláda nezmění. „Každá vláda si samozřejmě může dělat to, na čem se usnese,“ říká Páral.

„Ale zpomalení snižování deficitu veřejného rozpočtu by mělo za následek zvyšování úroků na státním dluhu České republiky. Oč méně budeme šetřit, tím vyšší bude státní dluh, takže efektivita takového kroku je velmi sporná,“ dodává.

Odbory jsou rozhodnuté v protestech dále pokračovat a v případě nutnosti dále přitvrzovat. Jsou si jisté podporou veřejnosti. Jednou z variant je i generální stávka. O dalších podobách protestu budou zástupci odborů jednat už ve středu.

Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme