Odbory tvrdě kritizují škrty. Poškodí ekonomiku a zvýší chudobu, tvrdí

Odbory varují, že ohlášené úspory, které mají udržet rozpočtový deficit v plánovaných mezích, můžou zhoršit ekonomickou situaci. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnili představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů | Zdroj: ČTK

Odboráři tvrdí, že hrozí zvyšování cen, následné zaškrcení investic a nárůst chudoby. Zástupci zaměstnanců proto navrhují, aby se rozpočtový schodek stabilizoval ve výši zhruba 120 miliard korun.

Podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila by k tomu mělo přispět například pozastavení důchodové reformy.

„Je potřeba, a to je náš zásadní požadavek, aby byla zastavena a odložena důchodová reforma. Dopad do státního rozpočtu, který lze zatím spekulativně odhadovat na 20 miliard, ale může to být i více nebo méně, je jasný. A z rozpočtu zřetelně vyplývá, že to není pokryté tak, jak je uvedeno,“ řekl Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Kritizoval také plánované zmrazení důchodů. Při současném zvýšení DPH v příštím roce by to podle analýzy odborů znamenalo propad reálných penzí o 12 procent. Míra chudoby penzistů by se tak zdvojnásobila.

Ministr financí Miroslav Kalousek s tím nesouhlasí a varuje, že pokud se dorovnání penzí na čas nezastaví, bude je vláda muset rovnou snížit.

„Penzijní reforma má 15 let zpoždění. Samozřejmě že vláda nebo ministr financí, kteří by uvažovali krátkodobě jenom na dva roky, tak by takovou úvahu museli mít, nicméně odpovědná vláda, která se snaží zanechat po sobě model dlouhodobě udržitelného penzijního spoření, takovému pokušení nesmí podlehnout,“ zdůraznil ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula a ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík diskutovali o vládních škrtech

Důchodová reforma je nutná, ale ne v této podobě – měla by být založena na mezigenerační solidaritě, myslí si předseda odborového svazu KOVO Josef Středula. Nelíbí se mu ani řada dalších úsporných opatření, přestože uznává, že je potřeba zachovat deficit státního rozpočtu na určité úrovni.

„Sazba DPH na 20 procent, zrušení osvobození zemního plynu pro vytápění domácností, zvýšení daně fyzických osob, zavedení uhlíkové daně, zvýšení sazeb daně z elektřiny, zmrazení důchodů, zrušení porodného, zrušení doplatku na bydlení – to nejsou opatření, která přivedou Českou republiku do prosperity, to jsou věci, které jdou proti lidem, kteří to nezpůsobili,“ dodává s tím, že vláda by měla především postupovat tvrdě vůči těm, kteří se snaží snižovat nebo obcházet daně.

Organizace seniorů odmítají škrty v penzích. Jsou připraveny i protestovat

Číst článek

Naopak ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík je přesvědčen, že plánovaných škrtů je nedostatek. „Mělo by se šetřit daleko více. Měly by se snížit výdaje jednotlivých kapitol rozpočtu, měla by šetřit jednotlivá ministerstva a státní úřady, dále by se mělo šetřit tak, že žádné výběrové řízení v oblasti veřejných financí nebude jinak než přes internetové aukce,“ navrhuje.

Ze zvyšování DPH nemá podle svých slov radost, stejně tak je opatrný v případě zmrazení důchodů. Říká ale, že reforma se přijmout musí, i když je na to teď oproti minulým letům méně výhodná doba.

„Já si myslím, že senioři by neměli být trestáni za to, že i socialistické vlády spolu s odbory v minulosti v době, kdy ekonomika rostla, hatily přijetí penzijní reformy. My jsme na to upozorňovali už od roku 1995, kdy jsme vydali publikaci Penzijní systémy – časovaná bomba,“ připomíná Ševčík.

Zhruba třetina nejvyšších penzí, přesahujících asi 11 až 12 tisíc, by se podle jeho představy například dva roky valorizovat nemusela. Nízkopříjmové skupiny penzistů by pak podle něj měly valorizaci podléhat, Ševčík ale dodává, že měsíční rozpočet jim to stejně příliš nevylepší.

Ministr financí Miroslav Kalousek se připravuje na zasedání vlády | Foto: ČTK

Odklad reformy stejně jako odbory požaduje i opoziční ČSSD. „Pokud by vláda odložila vznik druhého pilíře, jak navrhujeme my, tak by se tím zmírnily rozpočtové problémy a snížilo by to schodek na důchodovém účtu v následujících letech. Tím pádem by mohly být peníze i na valorizaci důchodů,“ uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka.

Pro letošek je schválený schodek rozpočtu 105 miliard korun a v dalších letech má klesat. Kalousek na poradě ekonomických ministrů navrhl mimo jiné zmrazení důchodů, zavedení jednotné sazby DPH 19 nebo 20 procent s možnou výjimkou u knih a léků, a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 16 procent. Zrušen by měl být i zaměstnanecký paušál.

Odborová centrála zvažuje proti koaličním záměrům protesty, jednat o nich bude 19. března. Konkrétní kroky Zavadil neupřesnil. Odboráři, zaměstnavatelé a vláda by pak spolu o škrtech mohli jednat 23. března na tripartitě. „Je potřeba si v klidu sednout za stůl a bez jakýchkoli ideologií se bavit o číslech,“ podotkl šéf ČMKOS.

Tomáš Medek, Jakub Šídlo, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme