Odbory varují před rozmáháním šikany v práci

Podle odborů se na pracovištích objevuje stále více případů šikany. Ať už jde o nezaplacenou práci přes čas, psychický nátlak, neoprávněné propouštění nebo o zakazování založení odborů v podniku. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha rozmáhání šikany dokládá stále větší počet soudních sporů, které odbory vedou na ochranu práv zaměstnanců. Přitom 90 procent případů šikany skončí dohodou, jen 10 procent se dostane k soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Podle odborářů je "zářným" příkladem šikany případ Milana Mazla, odborového předáka v podniku Moravan Aeroplanes. Na začátku června dostal hodinovou výpověď a z podniku ho vyvedla ochranka. Podle Mazla jde o pomstu za to, že se snažil vedení společnosti přimět k tomu, aby zaměstnancům doplatila mzdy, které jim dluží už pět měsíců. O oprávněnosti výpovědi bude rozhodovat soud.

Odborový předák Milan Štěch si myslí, že ačkoliv šikana prorůstá všechna odvětví, nejčastěji potkává pracovníky v obchodě. "Mě teď přímo otřásly případy, které končily fyzickým napadáním zaměstnanců, což byl problém firmy Carefour, tak i Intersparu také se snahou zaměstnance fyzicky napadat."

Štěchovi vadí, že někteří zaměstnavatelé brání vzniku odborů v podniku, že zaměstnance přetěžují v práci, krátí jim přestávky nebo je dostatečně neodměňují. Nepohodlné rebely se snaží nátlakem přinutit k výpovědi, anebo jim jinak znepříjemňují život.

"Manažer třeba zjistí, že podle jeho názoru není dostatečně doplněn regál velkým množstvím zboží, a vůbec ho nezajímá, jestli ten člověk třeba dává zboží do sousedního regálu, no a došlo třeba i k fyzickému napadení, že ten člověk pracuje pomalu a podobně."

Odboráři prosazují vznik nového orgánu, který by kontroloval, jak zaměstnavatelé dodržují zákoník práce. Návrh zákona o nezávislé inspekci práce je už v parlamentu a čeká ho druhé čtení.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme