Odbory vyzývají Babiše, aby neblokoval novelu poštovního zákona

Poštovní odbory dnes vyzvaly ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby neblokoval přijetí návrhu novely poštovního zákona. Ta mimo jiné přináší změnu v úhradě ztráty za základní služby, které si u České pošty objednává stát. Babiš z pracovní cesty v Bruselu vzkázal, že podle něj pošta nehospodaří racionálně a že není možné jí dávat „bianco šek“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (iliustrační foto)

Česká pošta (iliustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V Bruselu Babiš novinářům řekl, že nátlak prostřednictvím odborů je „klasický systém“. Odborářům prý připomene, že pošta nyní za 50 milionů korun chystá marketingový tendr, jehož zrušením by mohla začít šetřit.

„Pošta má na účtě 2,3 miliardy korun, za první kvartál zisk 230 milionů, takže není důvod teď dávat České poště peníze,“ řekl ministr financí. Před několika dny uvedl, že zisk pošty za čtvrtletí činil 150 milionů korun.

Navrhovaná novela poštovního zákona počítá s tím, že ztrátu České pošty z poskytování základních poštovních služeb, které si stát u ní objednává, bude hradit stát.

Podle současné právní úpravy by měl náklady hradit kompenzační fond, do kterého mají přispívat všichni hráči na trhu, tedy nejvíc Česká pošta.

Dotace není třeba, míní ministr

Babiš tvrdí, že pošta je v dobré finanční kondici, a dotaci ze státního rozpočtu nepotřebuje. „Není možné, abychom zákonem dali bianco šek České poště, která podle mého názoru nehospodaří racionálně a transparentně,“ řekl ministr.

Odboráři v otevřeném dopise vyjadřují obavy, že nepřijetí změny zákona by znamenalo masové propouštění a rušení poboček.

Státní podnik Česká pošta patří k největším zaměstnavatelům v zemi a v současnosti v ní pracuje kolem 32 tisíc lidí. Od roku 1993 propustila kolem 17 tisíc zaměstnanců. Pošta v současné době provozuje 3200 poboček. Do deseti let však plánuje čtyři pětiny z nich převést na smluvní partnery v podobě takzvaných franšíz. Tím chce ušetřit několik set milionů korun ročně.
Zdroj: ČTK

„Snižovat osobní náklady znamená snižovat zaměstnanost, snižovat zaměstnanost znamená propouštět,“ uvedl předseda Koordinačního odborového výboru České pošty Karel Koukal s tím, že pošta by během deseti let mohla přijít až o 8000 lidí.

Podle Koukala se pod dopis podepsalo přes 8500 zaměstnanců České pošty, tedy více než čtvrtina všech pracovníků podniku. Pokud novela nebude přijata, odbory prý podniknou další kroky.

„Určitě to nebudou stávky. Určitě to nebudou takové věci, které by ohrozily samotnou existenci pošty,“ nastínil Koukal.

Podle prezidenta jedné z menších odborových organizací na poště, Federace výkonných zaměstnanců ČR, Miroslava Prokopa dopis dostatečně neprojednaly všechny poštovní odborové svazy.

„Dle mého osobního názoru se jedná o akci, která v této podobě nebude mít žádný přínos pro zaměstnance. Pouze má posílit pozici vedení České pošty,“ podotkl.

Aby pošta zůstala v letošním roce zisková, potřebovala by zhruba půl miliardy korun. Loni jí zisk klesl o pětinu na 241 milionů Kč.

ČTK, Eliška Malínská, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme