Odbory začnou doručovat nemocnicím seznamy odcházejících lékařů

V českých nemocnicích bude po měsících napětí jasné, kteří lékaři hodlají prvního března odejít z práce. Na ředitelství totiž tento týden přijdou jejich výpovědi a ředitelé se dozvědí, která oddělení jsou od 1. března příštího roku v ohrožení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři při operaci

Lékaři při operaci | Foto: Pavel Pavlas

Protesty lékařů zřejmě naplno dopadnou na řadu malých českých nemocnic. Z některých by tak mohla být doléčovací centra nebo ústavy zdravotně-sociální péče. Plánuje to ministerstvo zdravotnictví, pokud by se nemocnice kvůli odchodům lékařů měly zavírat.

„Spíš než zanikat úplně jako nemocnice, se přetvoří na nemocnice doléčovací nebo zdravotně sociální péče,“ prohlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger České televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka nemocnice v Novém Městě na Moravě Věra Palečková připravuje řekla Radiožurnálu o krizovém plánu

Největší podpora akce Děkujeme, odcházíme je na Vysočině. Prvního března by se tady mohla uzavřít celá oddělení. Ředitelka nemocnice v Novém Městě na Moravě Věra Palečková už ví, že chce odejít 94 ze 147 lékařů. Zatím ale nechce předbíhat, jak bude provoz vypadat.

„Nechci dopředu spekulovat, ale určitě, pokud by mělo fakticky odejít 94 lékařů, velmi to omezí provoz naší nemocnice. Určitě by se omezila ambulance, k lůžkové péči se mohu vyjádřit, až zjistím, o jaké lékaře jde,“ řekla Radiožurnálu. Pak prý začne pracovat na krizovém plánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařský odborový klub dnes začne hromadně roznášet ředitelům nemocnic výpovědi, které lékaři před Vánocemi podali v rámci akce Děkujeme, odcházíme. Více předseda LOK Martin Engel.

Radiolog Ladislav Novotný, který sám chce odejít, vedení nemocnice chválí. Vyjednávání podle něho bere věcně, žádné zastrašování, žádné vydírání. Ostatně při našem natáčení mu přišla ředitelka popřát hezké svátky.

Výpovědi dosud podepsalo přes 3800 lékařů. Personální krize by ale mohla nastat i dříve než 1. března, mnozí lékaři mají totiž i týdny nevybrané dovolené.

Engel: Naše požadavky jsou zcela legitimní

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel potvrdil, že číslo 3800 je opravdu skutečné. Otázkou je, zda všechny výpovědi budou do konce kalendářního roku vedením nemocnic předány.

„Myslím, že tomu nic nebrání, jelikož musíme splnit zákonem dané lhůty. Odvrátit od tohoto činu nás může pouze přijetí našich podmínek ministerstvem. V to však nedoufáme, jelikož během uplynulých šesti měsíců jsme vstřícný krok nezaznamenali a ani neobdrželi žádnou jinou nabídku,“ uvedl Engel pro Rádio Česko.

Svůj názor na plánovaný odchod lékařů z nemocnic už vyjádřili i zástupci praktických lékařů, zubařů, gynekologů a pediatrů. Ti nemocniční lékaře vyzvali, aby svůj odchod v rámci akce Děkujeme, odcházíme ještě přehodnotili, protože jejich platové požadavky jsou prý jednostranné a na úkor ostatních zdravotnických pracovníků. Podle Engela ale nejde o jednostranné požadavky.

„Jedná se o oprávněné požadavky, což potvrdili i mnohé analýzy. Zmíněný názor zástupců praktických lékařů, zubařů, gynekologů a pediatrů považuji za populistický krok, jelikož jde o hlasy ze segmentu, který je na tom o mnoho lépe než ten náš,“ zmínil předseda Lékařského odborového klubu.

Jednou z možností, kterou lékaři mají, je otevření soukromých praxí. Pojišťovny už ale dopředu pohrozily tím, že s lékaři, co z nemocnic odejdou a budou si chtít otevřít soukromou praxi, nepodepíšou smlouvu. Otázkou zůstává, co lékařům bez práce nakonec zbude.

„Zmínění lékaři si nemusejí otevírat vlastní soukromé praxe. Mohou pracovat pro jiného lékaře, který už má praxi zavedenou,“ vysvětlil Engel.

Alžběta Rákosová, Naďa Bělovská, David Burda, Lukáš Vincourek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme