Odcházející ministři si odnesou statisíce odstupného

Odcházející ministři Mlynář, Palas, Bureš a bývalý premiér Gross dostanou odstupné ve statisícových částkách. Pokud ovšem do tří měsíců nenastoupí do jiné ústavní funkce. Stanislav Gross má také po nějakou dobu nárok na ochranku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Zdroj: ČTK

Podle zákona se částka odchodného vypočítává z posledního platu a k tomu se přičítá stejná suma podle toho, kolik let ministr ve funkci strávil. Mluvčí resortu práce a sociálních věcí Kateřina Beránková ovšem upozorňuje, že nejvýš se započítávají čtyři roky. Odchodné tedy může tvořit maximálně pětinásobek předchozího platu, pokud ale není dotyčný ministr zároveň i poslancem.

"V momentě, kdy například ministr znovu začne pobírat poslanecký plat, odchodné mu nenáleží," doplnila Beránková. Protože Stanislav Gross, Vladimír Mlynář, Jaroslav Pala ani Jaroslav Bureš poslanci nejsou, odchodné jim přísluší. Mlynář a Palas tedy zřejmě dostanou 311 700 korun a Bureš 103 900 hrubého.

Stanislav Gross může jako odstupné dostat 731 tisíc a jako bývalému předsedovi vlády mu navíc zůstane po nějakou dobu také ochranka. "Odstupující ústavní činitel má nárok na ochranku ještě zhruba tři měsíce," říká mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Po oné tříměsíční lhůtě se zváží, zda bývalý premiér ochranku stále ještě potřebuje, nebo zda bezpečnostní rizika zcela pominula.

Stanislav Gross zatím neví, jaký bude jeho plat předsedy ČSSD. O přesné výši jeho mzdy se podle stranické mluvčí teprve jedná. Záleží to na dohodě Grosse s místopředsedou strany pro řízení Starcem. Ten podle mluvčí Lucie Orgoníkové uvažuje o částce podobné základní hrubé mzdě poslance, která činí 56 tisíc korun. "Předseda Stanislav Gross není prvním předsedou, který by byl placený z peněz sociální demokracie. Již předchozí předsedové měli tuto možnost, pokud nepobírali plat z jiné funkce, tak byli placeni ze strany," doplnila mluvčí.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme