Odcházející ministryně Hanáková jmenovala ředitelem Národní galerie Jiřího Fajta

Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková dnes jmenovala generálním ředitelem Národní galerie Jiřího Fajta. Fajt, který v současnosti působí na univerzitách v Lipsku a v Berlíně, se funkce ujme od září.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní Galerie Veletržní palác v Praze 7, Dukelských hrdinů 530/47

Národní Galerie Veletržní palác v Praze 7, Dukelských hrdinů 530/47 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

"Pan Fajt prokázal, že má předpoklady pro vedení tak významné instituce, ať už jde o odbornou kvalifikaci v oboru historie umění a vizuální kultury, mezinárodní renomé nebo o schopnost strategického a koncepčního uvažování," uvedla ministryně Hanáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svém jmenování i plánech v čele Národní galerie mluvil Jiří Fajt a k jeho jmenování se vyjádřil i šéfredaktor časopisu Art and Antiques Jan Skřivánek

Struktura, kvalita, přívětivost

Současný šéf nevzešel z výběrového řízení, ministryně chtěla vybrat z kandidátů, kteří se účastnili předchozích konkurzů. Ve hře tak byli ještě: bývalý šéf Moravské galerie v Brně, Marek Pokorný a zřejmě i pověřený ředitel Národní galerie, Vít Vlnas.

„My jsme se všichni tři zúčastňovali výběrových řízení, která tady probíhala v minulých letech, k nim jsme předkládali také velmi obsažné koncepční materiály. Ty jsou veřejně přístupné, takže se každý mohl přesvědčit, o tom, jaký m způsobem jsou naše úvahy směrovány,“ řekl Českému rozhlasu Jiří Fajta.

Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková (STAN) jmenovala generálním ředitelem Národní galerie historika umění Jiřího Fajta (archivní foto) | Foto: ČTK

„Myslím, že se Národní galerie musí jaksi zastavit, že se musí začít velmi vážně diskutovat, o tom, jestli struktura té organizace se sedmi, osmi historickými baráky v Praze je to hlavní."


"Pak si myslím, že Národní galerie musí vstoupit do evropského muzejního světa nebo světového muzejního prostředí zajímavými projekty, musí se stát destinací významných mezinárodních výstav, aby občané nemuseli dojíždět za kvalitními výstavními projekty jenom do Vídně nebo do Berlína, ale aby i pražská nabídka jim takovéto potěšení nabídla,“ míní Fajta.

Národní galerie v Praze shromažďuje, eviduje, trvale uchovává, odborně zpracovává a zpřístupňuje veřejnosti díla malířská, sochařská a grafická a díla z oblasti tzv. nových médií domácího i cizího umění a vědecky o nich bádá.

Za důležité také považuje, aby se Národní galerie stala přátelštější institucí. „Vážně se musí zvažovat i institut dobrovolného vstupného.“

Nastupující ministr jmenování kritizuje

Ministr kultury v úřednické vládě Jiří Balvín nechápe, že Hanáková, která rezignovala ke konci června a teď je členkou vlády v demisi, udělala takové rozhodnutí, když z resortu odchází:

„Najednou činí velmi závažné personální rozhodnutí. A jmenovat v této situaci bez výběrového řízení a v rozporu se stanovisky odborné veřejnosti generálního ředitele Národní galerie, tak to já samozřejmě nemohu akceptovat a vrátím se k tomu, nebo to budu chtít řešit, až příští týden nastoupím do funkce.“

Ředitel Národní galerie Vladimír Rösel | Foto: Kateřina Procházková

Fajtova předchůdce Vladimíra Rösela odvolala Hanáková v dubnu. Zdůvodnila to mimo jiné nedohodou na předložené koncepci rozvoje Národní galerie.

Včera odcházející ministryně Hanáková rozhodla navzdory kritice architektů i památkářů a značnému odporu veřejnosti, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice nebude památkově chráněný. Majitel ho tak může zbourat a postavit na jeho místě budovu novou.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme