Odchod Dobeše prý řešení reklamací na D47 ani podání žalob na Eurovii neohrozí

Odcházející ministr dopravy Pavel Dobeš odmítá, že odsunutím rezignace na začátek prosinec chce zabránit státu, aby zahájil arbitráže se společností Eurovia kvůli zvlněné dálnici D47. Podle něj podalo ŘSD žaloby už před dvěma týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvlněný úsek D1 (označovaný D47) do Ostravy | Zdroj: ČTK

Dobeše kvůli dálnici D47 napadl bývalý ministr dopravy za Věci veřejné a nepravomocně odsouzený poslanec Vít Bárta. Společnost Eurovia podle Bárty zaplatila za to, aby Dobeš zůstal v křesle ministra až do prosince a stát tak po ní nemohl žádat náhradu škody za nekvalitně postavenou dálnici.

„Do konce měsíce listopadu se musí ze strany státu podat arbitráže, reklamační řízení vůči této společnosti. Pokud se to do konce listopadu neučiní, stát přijde o miliardy korun, které nebude moci reklamovat,“ tvrdí Bárta. Premiéru Nečasovi kvůli tomu prý Bárta poslal i dopis a vyzval ho, aby převzal odpovědnost za to, pokud arbitráže nezačnou.

Pavel Dobeš to jednoznačně odmítl: „To není v žádném případě pravda, protože žaloby ze strany Ředitelství silnic a dálnic již byly podány před 14 dny.“

„Co se týče jednotlivých problematických věcí, jako jsou valorizace, ten termín do konce listopadu je jasně stanovený. My jsme jednoznačně deklarovali, že jsme připraveni veškeré žaloby, které končí termínem posledního listopadu, podat, pokud nedojde k dohodě se zhotovitelem. Ano, jsme připraveni a podáme je,“ slibuje ministr.

Reklamace problematické dálnice je tak nyní už plně v rukou Ředitelství silnic a dálnic. Podle šéfky Úseku kontroly kvality staveb Miloslavy Pošvářové, nemůže ministr dopravy současný vývoj jednání ovlivnit.

„Ne, toto je všechno v gesci Ředitelství silnic a dálnic, tedy objednatele stavby, a ministerstvo dopravy s tím nemá nic společného. Ve chvíli, kdy zhotovitel neuzná vady, které u něho reklamujeme, a to vady násypu a zvlnění vozovek, tak bohužel musíme přistoupit k podání žalob k rozhodčímu soudu,“ řekla Radiožurnálu Pošvářová.

Problematický úsek dálnice D47/D1 u Ostravy | Foto: ČTK

Václava Marešová, Eva Kézrová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme