Odchod Husáka je zřejmě na spadnutí

Odchod policejního prezidenta Vladislava Husáka je zřejmě na spadnutí. Buď rezignuje sám, nebo ho odvolá ministr vnitra Ivan Langer, který o tom prý intenzivně přemýšlí. Na Husáka v posledních dnech dopadá jedna aféra za druhou, dalším už musel čelit v minulosti, třeba po pirátské jízdě na dálnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladislav Husák | Zdroj: ČTK

Podle dnešního Práva Husák odpoledne oznámí svou rezignaci po dohodě s ministrem. Na 15. hodinu svolali Langer s Husákem společný briefing.

Husák už ve čtvrtek naznačil, že by mohl rezignovat. Odvolat ho může ale také Langer. Policejní prezident řekl, že na vzniklou situaci zareaguje on nebo ministr. Langer považuje problémy kolem Husáka za vážné.

Inspekce ministra vnitra prověřuje roli policejního prezidenta v kauze biolíh či únik utajované informace týkající se jistého ruského agenta. Nejnověji se prý zkoumá i to, nakolik jsou problematické jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministerstva vnitra Jitkou Mitiskovou.

S problémy se potýkali i Husákovi předchůdci. Jiří Kolář, muž s charakteristickým knírem a brněnským přízvukem, zastával svojí funkci dlouhých sedm let. Výzvy, aby rezignoval slyšel mnohokrát, třeba v kauze vražd spáchaných manželským párem Stodolových, které policie nejprve posuzovala jako sebevraždy, nebo když vyšlo najevo, že Berdychův gang řídili strážci zákona.

Kolářovi nakonec zlomil vaz ostudný útěk Radovana Krejčíře a hlavně nedůvěra bývalého premiéra Jiřího Paroubka.

Aférám a kritice čelil i Oldřich Tomášek, který dobrovolně rezignoval na post policejního šéfa v roce 1998. Bylo to ještě před jmenováním Václava Grulicha ministrem vnitra. Ten se na Tomáška zaměřil kvůli podezření, že neoprávněně vyplácel odměny svým spolupracovníkům.

Tomášek stál v čele policie tři a půl roku a na vlastní žádost byl převelen na sever Čech, odkud do Prahy přišel. Kolář naopak zamířil do diplomacie. Stal se styčným policejním důstojníkem na Slovensku. Jaké plány má Vladislav Husák, se zatím neví.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme