Odchod Peake zasáhl Klasnovou lidsky, John ho nazval Sarajevem 2

Vicepremiérka Karolína Peake včera ukončila své členství ve Věcech veřejných a ohlásila i svůj odchod z poslaneckého klubu nejmenší vládní strany. Následovali ji někteří další poslanci VV. Na internetových stránkách strany se proti jejich kroku ohradili předseda strany Radek John a místopředsedkyně Kateřina Klasnová. Český rozhlas uvádí jejich úplná prohlášení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební konference Věcí veřejných v Hradci Králové, Kateřina Klasnová, Radek John a Karolína Peake. | Foto: Filip Jandourek

Prohlášení Radka Johna k aktuální situaci ve Věcech veřejných

Jsem šokován, opakuje se Sarajevo 2. Odpadlíci využili mé cesty do Varšavy, o které dlouhodobě věděli, a za mými zády vyhlásili platformu funkcí a postů. Nápadně mi to připomíná zkušenost, kterou získala KDU-ČSL, když ji opustili funkcionáři se svými posty a založili si novou platformu – TOP 09.

Situace se opakuje. U některých očividně zvítězily ambice a posty. Z lidského hlediska mě mrzí dvojnásob, neb jsem mnohé z odejitých považoval za své velmi blízké spolupracovníky a přátele.

Pro mě se nic nemění, hájení programu VV spolu se zájmy voličů nevzdám. Jsem rád za většinovou podporu regionů a podpůrné odezvy mnohých poslanců. Svolávám nejvyšší stranický orgán Grémium a poslanecký klub, kde budeme celou situaci řešit. Budeme se chovat zodpovědně a s rozvahou.

Radek John

Prohlášení Kateřiny Klasnové

Vážení členové a příznivci VV.

Dnes vystoupila vicepremiérka Karolína Peake z naší strany. Nebudu zastírat, že se mě vystoupení Peake dotklo lidsky. Kamarádily jsme se více než šest let a byla jsem to já, kdo ji přivedl do Věcí veřejných. Sama hájím program VV přes deset let a nehodlám ho nikdy zradit.

Pro mě se nic nemění. Strana VV byla, je a bude i po nepravomocném rozsudku nad Vítem Bártou. Byla, je a bude i po odchodu Karolíny Peake. Té, která, bez jakéhokoli lidského či politického avíza, opustila VV a láká do své platformy další naše členy.

Jsem ráda, že kraje zůstávají s předsednictvem původních VV, krok K. Peake naprosto odmítáte. Připomínám, že právě v krajích je a zůstává síla naší strany. Zejména rozhodnutí krajů také předurčí další směřování VV.

Nemáme problém případně ani přejít do opozice, budou-li si to zástupci krajů přát. Dnes se totiž ukázalo, kdo z vysokých představitelů strany nebyl ochoten uposlechnout rozhodnutí nejvyššího orgánu strany – grémia, když nebyl ochoten v zájmu hájení programu a zásad VV podat demise.

O kroku Karolíny Peake, která se dnes ráno ještě jako první místopředsedkyně strany účastnila i Výkonné rady VV, nevěděl předem ani předseda Radek John a většina lidí z vedení strany. Ten se o vystoupení Peake dozvěděl dokonce při svém pobytu v zahraničí! Proto někteří poslanci hovoří i o Sarajevu II.

K nastalé situaci VV opět svolají grémium. Samozřejmě budou řešit nastalé události s premiérem a také s prezidentem republiky.

Kateřina Klasnová

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme