Odchod Šlachty je podle Chovance politické gesto. ANO zváží setrvání ve vládě

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta chce odejít do civilu. Důvodem je nesouhlas s připravovanou reorganizací v policii. Ministr vnitra Chovanec z ČSSD krok označil za politické gesto. Vicepremiér Andrej Babiš z krize ale viní právě Chovance a chce zvážit, jestli hnutí ANO zůstane ve vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Ministr Chovanec na twitteru napsal i to, že Šlachtovo rozhodnutí ho mrzí a nerozumí mu. Upozornil, že šéf ÚOOZ ani nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci.

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na nejnovější vývoj reagoval slovy, že ministr Chovanec destabilizoval policii a že ANO zváží setrvání ve vládě.

„Je to zatím nejvážnější krize. Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli v takové vládě chceme být," cituje Babiše server Aktuálně.cz. Podle Chovance tím Babiš napadá nezávislost policie.

Končím, řekl šéf protimafiánského útvaru Šlachta. Od policie chce odejít kvůli reorganizaci

Číst článek

Babišova stranického kolegu, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána informace o Šlachtově odchodu překvapila a považuje ji za mimořádně vážnou zprávu.

„Jsem z toho zaskočený, smutný a rozčílený. Myslím, že to opravdu ukazuje na to, že se tady někdo chová mimořádně neprofesionálně,“ řekl Českému rozhlasu.

Tuhý: Se Šlachtou jsme počítali

Policejní prezident Tomáš Tuhý v České televizi prohlásil, že s šéfem ÚOOZ počítali i dál.

„I dnes jsem panu Šlachtovi nabídl možnost, protože jeho práci věřím, důvěřuji mu, aby se účastnil procesů reorganizace, které budou probíhat v nejbližších týdnech, aby byl součástí nejvyššího managementu vznikajícího útvaru,“ prohlásil.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se začíná naplňovat scénář, kterého se obával, tedy odchod zkušených policistů do civilu.

Robert Šlachta. Muž, který stojí za zásahy v kauze Nagyová

Číst článek

„Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman to považuje za plýtvání lidskými zdroj, jejichž vyškolení stálo tento stát nemálo času, peněz a úsilí. Pokud budou tyto odchody pokračovat, potvrdí se podle něj jeho obavy, totiž že dojde ke zhoršení kvality trestního řízení," řekl Českému rozhlasu mluvčí zastupitelství Petr Malý.

Policejní prezidium připravuje změny ve struktuře - měla by vzniknout Národní centrála boje proti organizovanému zločinu, prakticky by se tak sloučily protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Odchod oznámili i další policisté

Vedoucí policisté ÚOOZ poslali ministrovi vnitra dopis, ve kterém připravovanou reorganizaci kritizují. Společně se Šlachtou oznámil rezignaci i jeho náměstek Stanislav Růžička a někteří vedoucí odborů.

„Mně osobně by odchod těchto zkušených policistů mrzel, na druhou stranu asi nelze akceptovat, že by ochrana spravedlnosti v rámci země stála jen na několika osobách. Tento útvar nepochybně bude fungovat dál,“ okomentoval situaci pro Český rozhlas předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD.

Podobný názor zastává i předseda opoziční strany ODS Petr Fiala. Bezpečnost a vymáhání práva podle něj nemůže stát na jednotlivcích, ale na policii jako celku.

„Toto prostě beru na vědomí, pánové se rozhodli a odcházejí a já se domnívám, že politici by k tomu měli být zdrženliví," řekl předseda další opoziční strany TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle poslance Evropského parlamentu za TOP 09 Jiřího Pospíšila vládní koalice vážně pochybila, protože kvůli ní odcházejí schopní policisté. Napsal to na twitteru.

Ministra Chovance zkritizoval na twitteru i ředitel neziskové organizace Transparency International David Ondráčka. Svými kroky prý posloužil zločincům, protože rozložil ÚOOZ a rozkmital policii.

Hnutí ANO už včera kvůli chystaným změnám navrhlo svolat takzvané dohodovací jednání. Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD má být příští týden.

ČTK, Český rozhlas, Marie Horňáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme