Odchod TOP 09 z vlády už nehrozí, Nečas prý Schwarzenberga podpořil

Premiér Petr Nečas se ve sporu o jmenování velvyslanců postavil na stranu ministra zahraničí Schwarzenberga. „Pan premiér mě ujistil, že nebude kontrasignovat přes moji hlavu, a tím je věc vyjasněná,“ prohlásil Schwarzenberg v Bruselu na schůzce NATO. Premiér mu prý poslal textovou zprávu. Odchod TOP 09 z vlády, o kterém Schwarzenberg předtím mluvil, tak už prý nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhlasová debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na stanici ČRo 1 - Radiožurnál. | Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman dnes připustil, že by se na jmenování nových velvyslanců mohl domluvit přímo s premiérem, a nikoli s ministrem zahraničí.

Schwarzenberg pak pohrozil odchodem TOP 09 z vlády. Nečas jeho reakci označil za hloupou, ale pak se postavil na stranu svého ministra zahraničí.

Schwarzenberg souhlasí s Nečasovým výrokem, že spor prezidenta a ministra zahraničí poškozuje zájmy země. Namítá ale, že on s konfliktem nezačal. Prezident se podle něj snaží získat pravomoci, na které nemá nárok:

„Tady nejde o jednotlivé velvyslance. Jde o to, jestli připustíme zavedení poloprezidentského systému, nebo ne.“

Zeman se chce kvůli velvyslancům obrátit na Nečase. Schwarzenberg hrozí odchodem z vlády

Číst článek

Podle Nečase musí dojít ke konsenzu mezi ministrem, prezidentem a premiérem. „Nebudu narušovat zaběhnuté ústavní postupy. Velvyslance navrhuje ministr zahraničí, schvaluje vláda a jmenuje prezident s kontrasignací premiéra.“

Jan Kudrna z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy si myslí, že „z hlediska ústavy a dokonce zákonů, pokud jde výslovně o velvyslance a další zástupce České republiky v zahraničí, ministr zahraničních věcí neexistuje“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní právník Jan Kudrna a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček okomentovali v Hlavních zprávách spor o jmenování velvyslanců

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček Kudrnovi oponuje, že podle kompetenčního zákona ministerstvo zahraničních věcí kromě jiného zodpovídá za ambasády.

Podle Nováčka je tedy těžko představitelné, že by prezident sám vybral velvyslance a nechal si jejich jména podepsat od premiéra. Protože za takového člověka by ministerstvo zahraničí nemohlo převzít zodpovědnost.

„Po schvalovacím podpisu u nás, který končí prezidentovým podpisem, následuje vydání takzvaného agrément neboli souhlasu, aby náš zástupce do příslušné země mohl přijet a byl přijat jako velvyslanec České republiky. To je diskrétní záležitost, nedovedu si představit, kdo by ji zařizoval jinak,“ dodává Nováček.

Ondřej Houska, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme