Odchody lékařů začínají řešit kraje, svolávají krizové štáby

Hromadnými výpověďmi lékařů z nemocnic se začínají zabývat kraje. Některé, například Plzeňský, svolávají krizové štáby, které budou řešit případné problémy se zajištěním zdravotní péče v daném regionu. Kraje také jednají s řediteli jednotlivých nemocnic. Vedení hejtmanství Středočeského kraje svolalo schůzku právě na dnešek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Příbrami se učí operovat lékaři z celé Evropy

V Příbrami se učí operovat lékaři z celé Evropy | Foto: Zdeněk Hejkrlík

Jen ve středočeských krajských nemocnicích podalo výpověď přes sto čtyřicet lékařů. Nejvíc jich chce odejít z Kladna a Kolína. Druhou zmíněnou nemocnici plánuje opustit asi čtvrtina lékařského týmu. Nejvíce postižená jsou tam interní a neurologická oddělení a částečně ARO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Trnka o odchodu středočeských lékařů.mp3

„Výpověď podalo 44 lékařů ze 160. Splnění lékařských požadavků by pro nás znamenalo dalších 56 miliónů korun na mzdy a to si nemůžeme dovolit. Myslím si, že žádný ředitel nemocnice nemá takové zdroje, aby mohl požadavky lékařů splnit,“ řekl ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.

Od dnešní schůzky s hejtmanem Davidem Rathem očekává analýzu stavu a určení strategie, jak postupovat. „Některé nemocnice jsou zasaženy více, jiné třeba vůbec. Přístup bude muset být individuální,“ upozornil Chudomel.

Hejtman Rath už se nechal slyšet, že kraj nechce dopustit omezení služeb v jednotlivých nemocnicích. Najít krizové řešení ale také nebude jednoduché. Už jen proto, že z každého zdravotnického zařízení se chystá odejít jiná skupina lékařů a musí se hledat individuální řešení pro jednotlivá oddělení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel

Je dokonce možné, že s některými lékaři bude kraj jednat i tom, zda by svou výpověď nevzali zpět. To ale nebude nutné ve všech městech. Například z benešovské nemocnice odchází jeden jediný lékař, v nemocnici v Kutné Hoře nepodal výpověď žádný.

„Dlouhodobě poukazujeme na to, že našim nemocnicím platí pojišťovny díky rozhodnutí ministerstva zdravotnictví čím dál tím míň. Už dnes dotujeme platy zdravotních sester a lékařů v našich nemocnicích. Nám by stačilo, kdyby se k nám ministerstvo chovalo stejně jak se chová k farmaceutickým firmám nebo třeba k praktickým lékařům, kterým v posledních letech přidávalo, a poměrně dost, zatímco nemocnicím neustále ubírá,“ uvedl David Rath.

Přehrát

00:00 / 00:00

Středočeský hejtman David Rath ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Dodal, že na účtech zdravotních pojišťoven leží zcela zbytečně poměrně veliké peníze – 14 miliard korun – a pokud se ministerstvo zdravotnictví rozhodne je převést, kraj je připraven je okamžitě dát zdravotníkům.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel věří, že středočeští lékaři žádnému přesvědčování nepodlehnou.

„Nevím, čím by je hejtman přesvědčil, jestli by našel nějaké rezervy ve fondu kraje. Každopádně by to bylo nesystémové řešení. My chceme systémové řešení jednou pro vždy a ne zalepování děr. K tomu má páky vláda a nikdo jiný,“ řekl Engel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel

Ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel tvrdí, že ve skutečnosti nikdo odejít nechce, jde pouze o nátlakovou akci za zvýšení mezd. Na tahu je podle něj ministerstvo zdravotnictví a pojišťovna.

„Jen na kontech malých oborových pojišťoven je slušná částka a jde o to najít mechanismus, jak tyto peníze dostat na výplatní pásky lékařů,“ uvedl Chudomel.


Igor Maňour, Jan Pokorný, Michal Trnka, Martina Mašková, Aneta Vojtěchová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme