Odchody lékařů

Právní kancelář už rozeslala ředitelům nemocnic po celém Česku výpovědi nespokojených doktorů. Na konci roku tak vrcholí kampaň Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme. Zdravotníci si hromadnými výpověďmi chtějí vymoci vyšší platy a lepší pracovní podmínky. Co se jim ale podařilo už teď, to je poutat pozornost veřejnosti i médií celého půl roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři při operaci | Foto: Pavel Pavlas

Je 29. listopadu. Jsme v pražském Slovanském domě. Na třicet německých klinik tu láká na pracovním veletrhu české lékaře. I to je jedna z tváří letošní kampaně Děkujeme, odcházíme.

„My tady máme na magnetické tabuli vypsaná volná místa jednotlivých klinik. Kde se každý lékař nebo zdravotní sestřička mohou podívat, zda je tam pozice přímo pro ně, a může se přímo tady na veletrhu spojit s klinikou, takže jedná probíhá mezi lékařem, zdravotní sestrou a klinikou,“ vysvětluje jedna z organizátorek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Jansová shrnuje dění kolem akce Děkujeme, odcházíme

Mezi stánky procházejí jak zkušení lékaři s jasným cílem: chtějí více peněz, tak studenti lékařských fakult, kteří se zatím spíš rozhlížejí.

„Tady je to o získávání informací. Necháte jim svůj email, oni vám dají jejich. Takže je to o tom, jak se člověk potom rozhodne. Vy musíte vyvinout iniciativu. Není to o tom, že by vás tady nabrali,“ popisuje studentka medicíny.

„Já jsem student posledního ročníku lékařské fakulty. Pokud se mi podaří úspěšně dokončit studium, tak bych si chtěl najít nějakou zajímavou práci a to u nás hlavně z finančního hlediska není úplně možné, takže jsem se přišel podívat hlavně proto to, abych získal nějaké základní informace,“ říká frekventant lékařské fakulty.

Rozeslané výpovědi

Od listopadu se toho hodně změnilo. Pražská právní kancelář už rozeslala ředitelům českých nemocnic na 3650 skutečných výpovědí.

Do konce roku jich může ještě přibýt. Lékaři se totiž můžou ke kampani Děkujeme, odcházíme připojit ještě do posledního prosincového dne.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel | Foto: ČTK

Výpověď dal i Jan Hájek z radiodiagnostického oddělení pardubické nemocnice. Má desetiletou praxi, dvě atestace a plat i s přesčasy třicet tisíc:

„Teď mám manželku doma na mateřské, máme hypotéku na bydlení a začínám se dostávat do té generace, která již je odborně vyprofilovaná a začíná řešit ekonomickou stránku věci,“ vysvětluje Hájek.

„Já nevidím po ekonomické ani po odborné stránce žádnou další možnost k nějakému posunu. Zvlášť ne, pokud nedojde ke změně tohoto systému,“ tvrdí radiodiagnostik.

Stav nebezpečí?

Třeba v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří dalo výpověď z 58 doktorů 30. Ředitel Daniel Rychnovský Radiožurnálu řekl, že by museli prakticky přestat operovat:

„Anesteziologicko-resuscitační oddělení, což je oddělení samo o sobě, má lůžkovou část, kde jsou nejtěžší pacienti. Pod ARO patří i JIPky chirurgických oborů. Navíc to postihne operační sály, navíc to postihne i porodnici, protože v případě, že se vám zkomplikuje porod, tak musíte udělat třeba akutně císařský řez, tak potřebujete anesteziologa.“

Leoš Heger | Foto: Šárka Ševčíková

Co s tím, to teď trápí také ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Kdyby se někde zhroutila základní akutní péče, mohl by tlačit na hejtmany, aby vyhlásili stav nebezpečí.

Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela ale není možné hromadný odchod z práce srovnávat s přírodní katastrofou.

Jestli bude kampaň Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme úspěšná a co je to v tomto případě úspěch, ukážou až první měsíce nového roku. Napínavá je ale už teď.

ZPĚT NA ROK V ČESKU

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme