Ode dneška na ruzyňském letišti britští imigrační úředníci

Britští imigrační úředníci kontrolují od rána na letišti v Ruzyni lety do své země. Kontrolami, které probíhají před běžným letištním odbavením, procházejí všichni cestující směřující přímými linkami do Londýna, Manchesteru a Birminghamu. Nové opatření souvisí s dlouhodobým přílivem romských azylantů do Velké Británie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle britského velvyslance v České republice Davida Brouchera mohou imigrační úředníci některé cestující pouze označit za nežádoucí. Poté záleží na leteckých společnostech, zda je následně vpustí na paluby svých letadel. Podle velvyslance je však nepravděpodobné, že by společnosti doporučení Britů odmítly. Právě letecké společnosti by totiž musely hradit náklady spojené s deportací osob, kterým bude zabráněno ve vstupu na britské území. Během dnešního dopoledne tak byl znemožněn odlet hned několika romským rodinám.

Cestující, kteří imigrační kontrolu absolvují už v Praze, mají do Británie zajištěn speciální vstup bez dodatečné kontroly v Londýně. Pokud je ale imigrační kontrola odmítne, nemusí udávat důvody a proti jejímu rozhodnutí neexistuje odvolání. Navrácení peněz za letenku je v takovém případě záležitost letecké společnosti a nikoliv britské ambasády v Praze. Podle britského velvyslance je toto opatření pouze dočasné.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila se cestující nemusejí obávat, že by nějakým způsobem byla omezena svoboda cestování. "Toto provizorium, které britská strana představí, je v rámci legislativního rámce, který existuje mezi námi a Velkou Británií, takže by s tím neměl být žádný závažný problém."

Čeští občané se prý kontrol nemusejí obávat. "Rozhodně to není něco, co by bylo v rozporu s našimi zájmy, ale britská strana musí bránit zneužívání své azylové politiky. My se musíme snažit, abychom nebyli vystaveni riziku, že britská strana změní vízovou politiku vůči naší zemi a občané si budou muset při cestě do Británie opatřovat víza."

Jak Radiožurnálu řekla tisková mluvčí Správy letišť Vlasta Pallová, britští úředníci působí na pražském letišti na základě smlouvy o pronájmu prostor. "Jakým způsobem to dělají, to je na nich. Měly by to být předletové kontroly a mělo by být ještě dříve, než si cestující odbaví letenku a zavazadla."

Zatímco cestující bílé pleti většinou předkládají dokumenty u okénka za provizorní přepážkou v odbavovací hale, romští turisté jsou prý rovnou zavedeni do zvláštní místnosti a odmítnuti, i když mají všechny doklady v pořádku. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila nemůže britský úředník znemožnit českému občanovi odlet ze země. Úředníci ale mohou podle česko-britské dohody doporučit leteckým společnostem, aby některé pasažéry nepřepravovaly. Ty skutečně odmítnuté pasažéry neodbavují.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme