Ode dneška platí nové dálniční známky

Řidiči si ode dneška mohou začít kupovat nové dálniční kupony. Papírové známky sice původně měly vystřídat elektronické viněty, ale poslanci jejich zavedení odsunuli, takže vše zůstává při starém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volant osobního vozu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Odsunutí vinět na pět let zatím odsouhlasila pouze sněmovna, senát novelu zatím ještě ani nedostal na stůl. A přesto, že legislativně je to tedy momentálně složité, politická shoda v tomto případě existuje, a tak se dá rozhodnutí Senátu předjímat. Elektronické viněty se odsunou a zůstávají nám dálniční známky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dálniční znáky - téma pro Lucii Husárovou v Dopoledním Radiožurnálu

Budou se prodávat na pobočkách České pošty a samozřejmě budou k dostání na většině benzinových pump. Prodejních míst je podle ministerstva dopravy dost, říká šéf kabinetu ministra dopravy Karel Hanzelka:

„Máme přibližně 6 000 prodejních míst, známky jsou k dispozici na pobočkách České pošty, postupně i na čerpacích stanicích.“

Roční známky platí tradičně 14 měsíců: tedy ode dneška do konce ledna 2012. A cena se nemění: za roční samolepku zaplatíme 1200 korun. Prodávat se zatím budou pouze 12měsíční kupony, měsíční a 10denní přijdou na trh až v lednu.

Dálnice jsou u nás zpoplatněné od roku 1995. Před tím se o zpoplatnění dálnic dlouho mluvilo, zvažovaly se různé varianty a nakonec se přistoupilo k nálepkám.

Před třemi lety začal pro vozidla nad 12 tun platit nový systém a mýtné se začalo vybírat elektronicky. Každý kamion musí mít za předním sklem zařízení, které při průjezdu mýtnou bránou vozidlo zaznamená.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme