Ode dneška platí v ČR prázdninové zákazy jízd kamionů

Dnes začínají na našich silnicích platit prázdninové zákazy jízd kamionů. V červenci a srpnu nesmí kamiony vyjíždět na silnice v pátek odpoledne mezi 17. a 21. hodinou, v sobotu dopoledne od 7:00 do 13:00 a v neděli odpoledne od 13:00 do 22:00 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion na dálnici D8 u Řehlovic na Ústecku

Kamion na dálnici D8 u Řehlovic na Ústecku | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Od září bude platit pro kamiony zákaz opět jen v neděli odpoledne, potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka: "V září se to vrací do normálních kolejí, to znamená, že bude platit pouze ustanovení zákona o neděli, kamiony nebudou moci jezdit pouze v neděli mezi 13. a 20. hodinou. Výjimkou jsou pouze ty dva letní měsíce, kdy je předpoklad intenzivnějšího provozu na silnicích, kdy lidé odjíždějí na prázdniny, na chaty nebo chalupy, proto tato výluka," vysvětlil Hanzelka. Letos by podle sdružení Česmad Bohemia měly prázdninové zákazy jízd kamionů přinést menší komplikace, protože kamionů na našich silnicích kvůli krizi ubylo - a to asi o jednu pětinu.

Ministerstvo životního prostředí a také některé obce prosazují, aby páteční zákaz jízd kamionů platil nejen o prázdninách, ale i po celý rok. Tento návrh však v poslanecké sněmovně neprošel. "Bohužel v poslanecké sněmovně nebyla vůle usnadnit českým občanům každodenní a víkendový život takovýmto způsobem, a proto zůstává omezení kamionové dopravy pouze o nedělích a o prázdninách. Nám je to velmi líto, ale obávám se, že ministerstvo životního prostředí pro to v tomto volebním období, které bylo navíc zkráceno, více udělat nemohlo," prohlásil mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Ministerstvo dopravy proto zatím podle svého mluvčího Karla Hanzelky nepočítá, že by sváteční zákazy jízd pro kamiony rozšířilo i na zbytek roku: "Současná vláda to chce řešit tak, že v pátek by se zvedly sazebníky mýtného, čímž by došlo k určité regulaci kamionové dopravy. V jiném čase by se naopak sazby mýtného snížily, aby se to vyrovnalo. Pravděpodobně tedy půjdeme touto cestou, že nebudeme rozšiřovat páteční zákaz jízd kamionů, ale budeme to regulovat formou navýšení sazeb elektronického mýtného," řekl Hanzelka.

Jak ale řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar, toto opatření problém kamionové dopravy na silnicích nižších tříd neřeší: "Diferenciace sazeb mýtného tu situaci opravdu neřeší, protože mýtné se v Česku platí pouze na dálnicích, rychlostních komunikacích a několika kilometrech silnic I. třídy. To znamená, že situaci občanů, kteří žijí v průtahových obcích, ležících na silnicích I, II. či III. třídy, to vůbec neřeší, naopak ji to může zhoršit," tvrdí Kašpar.

Alena Adámková, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme