Ode dneška se řídíme letním časem

V noci ze soboty na neděli se u nás, stejně jako ve většině evropských zemí, měnil čas ze zimního na letní. V praxi to znamená, že jsme si ve dvě ráno nařídili hodinky o 60 minut dopředu - tedy na třetí hodinu ranní. Podle letního času se letos budeme řídit až do 27. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budík v hlavě | Foto: Jobpilot

Změně času přizpůsobily svůj noční jízdní řád České dráhy - dotklo se to ale jen minimálního počtu vlaků. Cestující se však museli připravit na zpoždění, které vlaky nabraly právě kvůli hodinovému posunu. "Vlaky, které vyjíždějí ze své výchozí stanice mezi druhou a třetí hodinou, tak vlastně vyjely až v ty tři hodiny letního času, a tím pádem také mohly nabrat nějaké zpoždění," vysvětluje Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah.

České dráhy přizpůsobí změně času také odjezdy navazujících spojů. Podle Pavla Tesaře se proto nikdo nemusí bát, že nestihne další vlak. "Podle místních podmínek máme přípoje upraveny tak, aby v souvislosti se změnou času nevznikly komplikace cestujícím při přestupech."

Přechod na letní čas naopak nijak nezasáhl do provozu Českých aerolinií ani městské hromadné dopravy v hlavním městě. Mluvčí pražského Dopravního podniku Zuzana Knoblochová potvrdila, že noční spoje jedou podle platných jízdních řádů. "Noční provoz je zajišťován v intervalu třicet nebo šedesát minut, a tím, že bude o hodinu více, k žádnému posunu nedochází."

Odpůrci letního času tradičně poukazují na to, že změna životního rytmu související s hodinovým posunem má negativní vliv na lidskou psychiku. Podle ředitele Psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích Zdeňka Bašného to ale závisí především na rozpoložení každého jedince, a proto by se vliv změny času na lidskou psychiku neměl přeceňovat.

"Mám řadu lidí, kteří za mnou přišli s tím, že vlivem posunu času se necítí dobře, mají problémy v pracovních činnostech, nedokáží se soustředit. Já jsem přesvědčen, že ta příčina není původně v tom daném času, ale že to je vlastně jedna spíš z otevírajících záminek pro jejich dlouhodobě nedobrý psychický stav."

Viktorie Hošková, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme