Odešel jeden z nejslušnějších lidí na planetě, vzpomínají na Havla přátelé

Bývalý prezident, dramatik a disident Václav Havel zemřel dnes ráno ve spánku ve věku 75 let. V poslední době ho trápily zdravotní problémy. Čeští politici označují úmrtí Václava Havla za obrovskou škodu a ztrátu pro celou zemi a připomínají jeho odkaz. Havlova úmrtí litují také světoví státníci. Na bývalého prezidenta ale vzpomínají hlavně jeho přátelé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel zemřel 18. 12. 2011

Václav Havel zemřel 18. 12. 2011 | Zdroj: ČTK

„Těch vzpomínek je strašná spousta. Co na to říct. Já si myslím, že s ním odešel jeden z nejslušnějších lidí na téhle planetě vůbec. Je mi to líto,“ říká k úmrtí Václava Havla Kamila Moučková, někdejší česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka, která vůbec jako první v roce 1968 ohlásila z obrazovky tehdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínka na Václava Havla někdejší české hlasatelky a moderátorky Kamily Moučkové

Na spolupráci studentů s Václavem Havlem v revolučním roce 1989 zavzpomínal na Radiožurnálu Šimon Pánek ze společnosti Člověk v tísni a někdejší studentský vůdce:

„Václav Havel byl zcela nepřehlédnutelnou postavou. Člověk taktický a strategický, zároveň s obrovskou autoritou, schopností vycítit, kdy je čas na to o věcech debatovat a kdy je naopak nezbytné se rozhodnout, což samozřejmě v těch chvílích takové momenty nastávaly.“

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel bývalý prezident republiky, dramatik a disident Václav Havel

Novinář Petr Uhl pro Český rozhlas zavzpomínal na dobu, kdy začalo jeho dlouholeté přátelství s Václavem Havlem:

„To bylo v létě 1976, když byl soudní proces se skupinou Plastic People a on tam přišel v jeansovém oblečku. A když ho tam nechtěli pustit do té soudní síně, my jsme stáli na chodbě, tak ten estébák, který tam dělal soudního sluhu, říkal: ‚No a vy jste kdo?‘ a on říkal: ‚Já jsem jeho bratr.‘ A tímto způsobem prošel do té soudní síně, kde soudili Jirouse, Karáska a další.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Václava Havla na Radiožurnálu zavzpomínal i někdejší studentský vůdce Šimon Pánek

Na Václava Havla zavzpomínala ve vysílání Radiožurnálu i socioložka Jiřina Šiklová:

„Znala jsem ho, myslím, docela dobře celá léta, i v době normalizace, a dokonce jsem znala i jeho rodinu. Byl to opravdu Evropan v tom pravém slova smyslu, a myslím si, že my jako národ jsme ho nikdy nedoceňovali. Že jsme takoví trošku ubožáci, kteří si svoje velikány znehodnocují a osočují je a pak po smrti se jim klanějí.“

Excelentní politik, ikona boje za lidská práva i neuvěřitelně vstřícný člověk - tak vzpomíná na Václava Havla jeho přítel Michael Kocáb:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Václava Havla zavzpomínala také socioložka Jiřina Šiklová

„Zpráva o smrti Václava Havla mě zasáhl velice bolestně, protože jsem ho považoval za jednoho ze svých nejlepších přátel, zároveň jsem si ovšem uvědomoval význam jeho osobnosti pro naše novodobé dějiny, ale i pro Evropu a pro svět, takže jsem k tomu přátelství přistupoval s úctou.“

„Spolupracoval jsem s ním od začátku Sametové revoluce až do posledních dnů a poznal jsem ho jako nesmírně laskavého, přívětivého, ale i veselého člověka, se kterým byla opravdu radost být,“ vzpomíná Kocáb.

Podle někdejší političky, dnes advokátky Hany Marvanové nebyl Václav Havel běžný politik, který hledá za každou cenu kompromis:

„Mě na něm nejvíce oslovovalo právě to, že za názory, které jsou správné, za lidská práva, má smysl dát nějaké osobní oběti. On byl toho příkladem a já si myslím, že jestli svět ho uznává jako velkého státníka, tak je to pro toto.“

Renáta Prátová, Martina Spěváčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme