Odhady o počtu Vietnamců žijících v ČR nelegálně se rozcházejí

Do Prahy přijel vietnamský ministr zahraničí Pham Gia Khiem. Se šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem jedná o kulturní a obchodní spolupráci, aktuální politické situaci ve světě, ale také o životě početné vietnamské komunity v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je tu jedna z největších vietnamských komunit v České republice. | Foto: Tomáš Adamec

V České republice žije kolem 60 tisíc Vietnamců. Alespoň takové číslo ukazují údaje Českého statistického úřadu, který sleduje Vietnamce s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v ČR. Jak na Rádiu Česko uvedla vietnamistka Eva Pechová, údaje o počtu Vietnamců žijících v ČR bez oprávnění nejsou úplně jasné.

„Odhady se rozcházejí. Já osobně si myslím, že i většina mých kolegů se přiklání k tomu, že čísla nejsou příliš velká. Třeba ve srovnání s Polskem, kde se odhaduje, že až třetina či polovina Vietnamců žije v zemi nelegálně. V ČR by se ta čísla mohla pohybovat kolem 10 tisíc,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vietnamistka Eva Pechová ve Světě o jedné

Loňský projekt, kdy vláda začala nabízet cizincům, kteří v Česku přišli o práci, 500 eur a letenku domů, u vietnamské komunity podle ní nebyl úspěšný. „Myslím, že nebylo ani 300 lidí, kteří by se přihlásili k dobrovolným návratům,“ upřesnila.

Důvodem podle ní je fakt, že lidé, kteří z Vietnamu přijeli do ČR v posledních několika letech, zaplatili za cestu velké částky. „Které dosahovaly až 14 tisíc amerických dolarů. Mají tak obrovské dluhy, které musí splácet. A 500 euro jejich situaci neřešilo,“ dodala.

Česká republika patřila díky historické spolupráci dlouho mezi země, do kterých jezdili Vietnamci za prací ve velkém. V roce 2008 ale česká diplomacie ve Vietnamu načas pozastavila vydávání dlouhodobých víz. „Začali k nám jezdit více lidé za účelem studia, ale atraktivnost ČR pro Vietnamce nijak neklesla,“ řekla.

Zda se bude v příštích letech vietnamská komunita v ČR dále rozrůstat, záleží podle ní na migrační politice ČR.

Katarína Brezovská, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme