Odhady SC&C: Suverénním vítězem voleb je ODS

Historicky první volby do Evropského parlamentu v České republice skončily. Radují se především občanští demokraté, kteří podle odhadů společnosti SC&C zpracovaných pro Českou televizi jednoznačně zvítězili. ODS mělo podpořit 31 procent voličů, což by znamenalo zisk 9 křesel. Druzí jsou komunisté se 17 procenty a pěti mandáty. ČSSD s 10,5 procentem hlasů a Sdružení nezávislých - Evropští demokraté s 10 procenty získávají mandáty tři. Zastoupení v europarlamentu by podle těchto odhadů měli mít ještě Nezávislí Vladimíra Železného a lidovci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Zahradil

Jan Zahradil | Foto: Stanislav Zbyněk

Odhady SC&C přisuzují Nezávislým Vladimíra Železného 8,5 procenta hlasů a lidovcům osm procent. V Evropském parlamentu by shodně obsadili dvě křesla. Žádný další z 31 kandidujících subjektů podle odhadů nutnou pětiprocentní hranici nepřekonal.

Těsně pod touto hranicí zůstali Zelení se ziskem 4,5 procenta hlasů. Žádného europoslance nebudou mít vládní unionisté - hlasovala pro ně pouhá 2 procenta voličů. Ostatní strany nezískaly více než jedno procento hlasů. K volbám přišlo méně než 30 procent lidí.

Na oficiální výsledky prvních českých eurovoleb si ale ještě budeme muset počkat, budou známy až v noci z neděle na pondělí.

Agentura SC&C, která odhady pro Českou televizi zpracovává, oslovila 12 tisíc lidí, kteří odcházeli z volebních místností. Podle analytičky Jany Hamanové by se konečné výsledky příliš lišit neměly. "Výsledky u takových těch stabilních stran, jako je ODS, sociální demokracie a podobně, se liší zhruba o půl, jedno procento ve většině případů."

Reakce politiků na odhady volebních výsledků

Odhadované výsledy eurovoleb potěšily šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka a celou ODS. Kvalifikované odhady mluví o 9 křeslech pro občanské demokraty. Ti dokonce podle Topolánka počítali jen s osmi.

"My jsme v těch volbách chtěli, a v závěru se nám to určitě podařilo, vystavit vládě účet, to znamená udělat z toho trochu vnitrostátní referendum. V tomto referendu jsme jednoznačně zvítězili, porážka vládních stran je fatální a ony podle mě na to budou muset nějak reagovat a budou muset buď přehodnotit svou politiku nebo udělat nějaké jiné řešení, protože výsledek těchto celostátních voleb jim ukázal, že takhle už to dál nejde."

Důvod ke spokojenosti mají také komunisté. "Zatím můžeme být spokojeni s odhady, důležité ale budou teprve výsledky. Pokud by výsledky byly takové, jako jsou odhady, nebo lepší, tak by to stálo za to, abychom našim sympatizantům a voličům poděkovali za podporu," řekl Radiožurnálu místopředseda KSČM Václav Exner.

Předběžné třetí místo sociální demokracie považuje Vladimír Špidla za neúspěch své strany. Na vině je podle něj hlavně malá volební účast, která spíše nahrála stranám s pevným voličským jádrem. Malý počet křesel v Evropském parlamentu pro ČSSD ale podle premiéra není důvodem ke zpochybňování mandátu nynější koaliční vlády. Oslaben se Vladimír Špidla necítí ani v čele sociálních demokratů.

"Nebojím se té věci, protože my procházíme složitým vývojem, hledáme novou politickou identitu, nebo respektive některá modernější řešení některých otázek, jsme připraveni to nalézt na sjezdu a myslím si, že není celkem pochyb o tom, jaký je racionální a správný postup."

Evropští demokraté odhady volebních výsledků vítají. Podle agentury SC&C je volilo 10 procent lidí a v Evropském parlamentu by Sdružení nezávislých, jehož jsou Evropští demokraté součástí, získalo tři křesla. Šéf strany Jan Kasl říká, že se tak potvrzuje znechucení voličů ze současných elit. "Evropské volby jsou důležité pro budoucí parlamentní volby domácí, pro podzimní volby krajské a senátní. Naše koalice zkrátka není spokojena s tím, co se na domácí politické scéně odehrává a nakonec voliči to ukázali i těmi 27 nebo kolika procenty účasti - lidé zkrátka nevěří současným politickým stranám a současným politikům."

Spokojení jsou i Nezávislí - do Evropského parlamentu se zřejmě dostanou dva jejich kandidáti Vladimír Železný a Jana Bobošíková. Je to velký úspěch, říká šéf hnutí František Zwyrtek, který nicméně věří, že konečné výsledky dopadnou pro Nezávislé ještě o "nějaké procento nebo aspoň desetinku" lépe, než naznačují odhady.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek očekával, že jeho strana získá v Evropském parlamentu tři křesla. Podle odhadů ale mohou počítat pouze se dvěma mandáty. Kalousek to považuje za částečný neúspěch. "Na druhou stranu si musím vážit toho, že křesťanští demokraté jsou jediná vládní strana, která neztratila výrazně přízeň svých voličů."

Volby do Evropského parlamentu skončily pro Unii svobody krachem. Šéf strany Petr Mareš potvrdil, že je okamžitě připraven dostát svým dřívějším slibům a rezignovat. Tento krok ale chce nejdřív projednat s nejužším vedením Unie svobody - DEU. "Oficiální oznámení o tom, jakým způsobem budu reagovat, můžete ode mě čekat až v pondělí ráno; já se za to velice omlouvám, ale nemohu ho učinit, aniž bych předtím měl možnost to prodiskutovat se svými kolegy ve vedení Unie svobody a dokud nebudu mít konečné výsledky na papíře."

Dušan Valenta, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme