Odklad restituční tečky ve Sněmovně neprošel

Poslanecká sněmovna opět neschválila prodloužení termínu takzvané restituční tečky, který vyprší s koncem tohoto roku. O posunutí doby na uplatňování restitučních nároků usilovala již počátkem listopadu ODS. Dnes se o tříletý odklad neúspěšně snažili i křesťanští demokraté. O zamítnutí návrhu jejich poslance Jana Grůzy se zasadili sociální demokraté a komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělství | Foto: Marie Matúšů

"Je to velká škoda," řekl po hlasování zklamaný Jan Grůza.

"To znamená, že prvního ledna příštího roku nastupuje období, kdy oprávněné osoby nebudou mít již nárok na vydání náhradního pozemku, ale platí jim dál nárok na finanční vyrovnání. Takže všechny oprávněné osoby mají od nového roku nárok již jen na finanční náhradu," dodal Grůza.

Zamítnutí odkladu restituční tečky prosadili ve Sněmovně poslanci ČSSD a KSČM. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik říká, že měla být platnost těchto nároků ukončena už dávno.

"Tím, že se z podílů stalo zboží a bylo s nimi možno obchodovat, se otevřela cesta spekulantům a vedlo to až k té aféře, která vedla k pádu ministra Zgarby. My jsme tedy pro to, aby restituční tečka platila," vyjádřil se Kováčik.

Novelu zákona o rostlinolékařské péči, do níž neprošel návrh odsunout platnost restituční tečky o další roky, teď posoudí Senát.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme