Odklízení sněhu stojí města desítky milionů

Boj se sněhem pokračuje. Například Praha už zaplatila za odklízení sněhu asi padesát milionů korun. Královéhradečtí silničáři mluví téměř o dvaceti milionech. I na Vysočině se odhady pohybují v desítkách milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odklízení sněhu | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Ve středních Čechách jsou největší problémy na železnici. Sníh se dostává do vysokonapěťových částí vlaku a zkratuje je. Jen v Praze kvůli tomu dnes stálo devatenáct z padesáti elektrických vlaků.

Například mezi Českým Brodem a hlavním městem některé osobní spoje vůbec nevyjely. Na českobrodském nádraží proto mimořádně zastavují některé rychlíky.

Z nebývalé sněhové nadílky se dál vzpamatovávají všechna středočeská města. Například v Kutné Hoře dnes specializovaná firma na výškové práce uklízela sníh ze střechy zimního stadionu.

"Zatíženost té střechy je zhruba 48 kilogramů na metr čtvereční, střecha je přitom konstruovaná na 50 kilo. Pokud by začalo pršet, byl by to problém," řekl vedoucí sportoviště Luboš Machek.

V Benešově nejezdí autobusy

Ulice plné sněhu stále komplikují dopravu v některých městech. Ve středočeském Benešově už kvůli tomu přestala jezdit městská hromadná doprava. Výluka potrvá zřejmě do pátku.

Ulice v sedmnácti tisícovém městě jsou plné sněhu a autobusy tak nemohly projíždět. Navíc hrozilo, že zablokují celou dopravu. Podle starosty Petra Kouby nejsou na takový příval sněhu zvyklí a technika proto odstraňuje kalamitu pomalu.

"Ty autobusy jsou příliš dlouhé a v některých ulicích se nedokážou vytočit. Týden, než se sníh odklidí je proto nebudeme používat," řekl starosta. Dodal, že hromadnou dopravu v těchto dnech využívá jen málo lidí, a tak nečeká žádné stížnosti.

Igor Maňour, Michal Trnka, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme