Nejvyšší soud zpřísnil na 15 let trest matce, která v mrazu odložila novorozené dítě ke kontejneru

Nejvyšší soud (NS) zpřísnil trest ženě z Pardubic, která své dítě bezprostředně po porodu pohodila do kontejneru, z 12 na 15 let vězení. Nejvyšší instance tak vyhověla dovolání nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, zatímco dovolání odsouzené ženy soud odmítl. Rozsudek je dostupný na elektronické úřední desce. Žena je momentálně ve výkonu trestu. Podchlazenou holčičku zachránila z odpadků dvojice bezdomovců.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud v Brně

Nejvyšší soud konstatoval, že s ohledem na místo a čas i panující povětrnostní podmínky mohla matka jen těžko předpokládat, že novorozenec přežije (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„NS ve shodě se státním zástupcem nesdílí názor Vrchního soudu v Praze, že byly dány podmínky pro uložení trestu pod zákonnou trestní sazbou. Neshledal totiž žádné okolnosti, které by snižovaly závažnost a společenskou škodlivost jednání obviněné natolik, aby bylo možno odůvodnit mimořádné snížení trestu pod dolní hranici zákonné trestní sazby,“ řekl mluvčí soudu Petr Tomíček. Sazba začíná právě na 15 letech.

Belgičanka odsouzená za vraždu svých pěti dětí podstoupila eutanazii, přesně 16 let od svého činu

Číst článek

Žena podle nejvyšší instance udělala „naprosto vše, co mohlo vést k dokonání trestného činu vraždy“. Právě narozené, zcela bezbranné dítě zabalila pouze do tenkého a mokrého povlečení a odhodila ho v zimě, mrazu a v noci do kontejneru na konci slepé ulice. NS konstatoval, že s ohledem na místo a čas odložení dítěte i panující povětrnostní podmínky mohla matka jen těžko předpokládat, že novorozenec přežije.

Dovolání podala i odsouzená žena, a to kvůli právní kvalifikaci činu. Uvedla, že se nacházela v rozrušení způsobeném porodem, a proto měl být skutek posouzen nikoliv jako pokus o vraždu, ale jako pokus o vraždu novorozeného dítěte matkou, což je paragraf s mírnějším postihem. „Tyto námitky však NS, stejně jako soudy v předchozím řízení, vyhodnotil jako zjevně neopodstatněné, proto její dovolání odmítl,“ uvedl Tomíček.

Žena porodila tajně ve sklepní kóji, do které sjela výtahem poté, co ucítila porodní bolesti. Ve společném pardubickém bytě spal její partner, který o těhotenství nevěděl. Šlo o její třetí dítě. Po porodu se vrátila do postele. Následně usnula a ráno ji vzbudila až policie.

Pardubický soud původně uložil ženě šestnáctiletý trest. Vrchní soud v Praze jej ale zmírnil na 12 let, tedy pod sazbu. Přihlédl k tomu, že proti dítěti nepoužila fyzické násilí. Poukázal i na to, že o předchozí dvě děti se žena starala dobře a že odložená holčička nemá zdravotní následky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme