Příští týden školáci podle Plagy možná při výuce odloží roušky. Na chodbách a v šatnách by zůstaly

Žáci by možná od příštího pondělí nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo podle vývoje epidemie nejpozději příští pondělí. Roušky by pak asi nadále zůstaly na chodbách či v šatnách škol. Po pondělním jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem to řekl ministr školství Robert Plaga (oba za ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh k odložení roušek ve školách, alespoň pro menší děti, chtěl již dříve nadnést premiér Andrej Babiš (ANO) . | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministrovo vyjádření poskytla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Do konce školního roku by se podle Plagy školy měly dozvědět, jak to bude s testováním žáků od září.

Dětem by s návratem do lavic mohli pomáhat psychologové. Školy ale na ně nemají peníze

Číst článek

„Já pevně věřím, že aspoň při frontální výuce žáci roušky ještě do konce školního roku nebudou muset mít. S tím, že chápu, že ve společných prostorách je ten požadavek ministerstva zdravotnictví pochopitelný,“ uvedl ministr školství.

„Ale myslím si a mám takový příslib pana ministra Vojtěcha, že nejpozději příští pondělí na základě konkrétních dat si opět sedneme a v ideálním případě od příštího týdne, od příštího úterka by ta povinnost nosit roušky při frontální výuce ve třídě být nemusela,“ dodal.

Vyhodnocení chce nechat na ministerstvu zdravotnictví. Staronový ministr Vojtěch minulý týden uvedl, že rušit povinnost nosit roušky a respirátory ve školách do prázdnin už nechce.

„Je to to nejzákladnější hygienické opatření. Zavedením povinnosti respirátorů se situace začala zlepšovat, je to efektivnější ochrana než látkové roušky,“ řekl. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dříve uvedla, že vláda by o odložení ochrany dýchacích cest ve školách mohla rozhodnout asi dva týdny po 24. květnu, což bude příští týden.

Návrh k odložení roušek ve školách, alespoň pro menší děti, chtěl již dříve nadnést premiér Andrej Babiš (ANO) .

Letní doučovací kempy jsou podle Plagy jen začátek, zkracování prázdnin se nechystá

Číst článek

Vojtěch také minulý týden uvedl, že počítá s pokračováním testování dětí na covid-19 i po zářijovém zahájení nového školního roku. Plaga to v pondělí uvítal. Ministerstvo zdravotnictví podle něj nyní musí ještě prověřit kapacity laboratoří, aby nebyl problém s logistikou.

Představa je taková, že by se po návratu z dovolených konalo screeningové testování na jednotlivých školách. Nejdříve by měl být na řadě první stupeň, kam chodí děti, pro jejichž věkovou skupinu zatím nebudou dostupné vakcíny proti covidu-19, řekl.

Dodal, že očekává, že se školy dozví postup pro zářijové testování do 30. června, aby měly dost času se na vše nachystat.

Většina škol dosud používá antigenní testy, které jim zajistil stát. Jsou levnější a ukážou výsledek na místě, podle odborníků jsou ale také méně spolehlivé než PCR testy. Pokud se škola rozhodla přejít na PCR testy s výsledky z laboratoře, stát jí za jeden kus proplatí zpětně 200 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme