Na odměny za covid-19 všichni zdravotníci nedosáhnou, kritizuje systém lékařská komora

Na odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 podle České lékařské komory někteří zdravotníci nedosáhnou. Problémy jsou s jejich vyplácením zaměstnancům pracujícím mimo nemocnice, například lékařům, kteří se ještě vzdělávají, nebo u zařízení bez smluv se všemi zdravotními pojišťovnami. Na webu o tom informovala Česká lékařské komora, která řeší desítky stížností lékařů. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Zdravotníkům byly přislíbené odměny až 75 000 korun, zaměstnancům zdravotnických záchranných služeb až 120 000 korun. Nárok ale mají jen lékaři, kteří jsou uvedení jmenovitě v příloze smlouvy zařízení se zdravotní pojišťovnou (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Reakce zdravotníků jednoznačně potvrzují, že postup při vyplácení odměn v ambulantním sektoru, který ministerstvo zvolilo, je chybný a vede k tomu, že řada zdravotníků vládou slíbené odměny nedostane,“ napsal prezident České lékařské komory Milan Kubek v dopise adresovaném ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergrovi (za ANO), ale také premiérovi nebo řediteli největší zdravotní pojišťovny VZP. Komora podle Kubka na tyto problémy upozorňovala už při jednání o odměnách.

Ministerstvo prověřuje, proč praktici očkují sedmdesátníky a osmdesátníci čekají ve frontách

Číst článek

Zdravotníkům byly přislíbené odměny až 75 000 korun, zaměstnancům zdravotnických záchranných služeb až 120 000 korun. Nárok ale mají jen lékaři, kteří jsou uvedení jmenovitě v příloze smlouvy zařízení se zdravotní pojišťovnou. Podle komory tam ale neuvádějí lékaře ještě s nedokončeným vzděláním. Pojišťovny navíc tyto přílohy včas neaktualizují o změny.

Nárok na odměnu mají také jen zaměstnanci těch zdravotnických zařízení, která mají smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, jež mají v kraji pojištěnce. Pokud smlouvu s některou pojišťovnou nemá, odměna se mu může o příslušnou část snížit. „Zvolený postup navíc vede k eskalaci napětí mezi provozovateli zdravotnických zařízení a zdravotníky,“ dodal Kubek.

Obětí covidu je podle vědců více než dvojnásobek oproti oficiálním statistikám

Číst článek

Ministerstvo tento týden informovalo, že v nemocnicích by měli zaměstnanci dostat odměny k dubnové nebo nejpozději za měsíc ke květnové výplatě. Dostat mohou zdravotníci až 75 000 korun, nezdravotnický personál až 30 000 korun. Konkrétní výše se bude vyměřovat podle úvazku a odpracovaných hodin od loňského října do konce února. Celkem ministerstvo poskytovatelům lůžkové péče poslalo 12,4 miliardy korun.

Zdravotníci v ambulancích dostanou odměny prostřednictvím kompenzační vyhlášky, která vyšla 27. dubna. Na jejím základě zdravotní pojišťovny dají do systému veřejného zdravotního pojištění asi 12,6 miliardy korun navíc, nejvíce bude určeno právě na kompenzace druhé vlny pandemie covidu-19. Kompenzace na tyto odměny by měly být vyplacené na konci května. Podobné částky dostali zdravotníci už za první vlnu epidemie loni na jaře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme