'Odmítáme Zemanovy postoje,' ozývá se z vlády. Prezidentovy výroky se dostaly i na program Senátu

Vláda projednala úterní projev prezidenta Miloše Zemana v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Celá koalice odmítla jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou kabinetu, uvedl na twitteru ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Zeman mimo jiné označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli", tedy hotovou záležitost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

„Zemanův projev jsme na vládě projednali a jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou vlády, v rámci celé koalice odmítli," uvedl Herman.

Fakticky uznal anexi Krymu, hodnotí Zemanův projev ruští poslanci. Absolutně nepřijatelné, zní z Kyjeva

Číst článek

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý také na twitteru uvedl, že Zemanovy výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka. Prezident podle něj neměl k projevu mandát vlády.

Zemanovy návrhy na řešení krymského problému označila ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla.

Ruští politici naopak považují návrh za faktické uznání anexe Krymu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v úterý uvedl, že výroky nejsou v souladu s postojem Česka, prezident se dočkal kritiky od řady politiků.

'Poměrně velmi problematické pasáže'

Jeho výroky se bude zabývat také Senát. Debatu senátoři zařadili ve středu na návrh předsedy výboru pro záležitosti Evropské unie Václava Hampla (za KDU-ČSL) na program nynější schůze. Debatu podpořili sociální i občanští demokraté. Senát se už v minulosti postavil kriticky k podobným krokům současné hlavy státu.

„Projev prezidenta obsahoval poměrně velmi problematické pasáže, které se týkají mezinárodní situace na Ukrajině a v Rusku," zdůvodnil svůj návrh Hampl. „Je na místě, aby se Senát k této věci vyjádřil," dodal.

Anexe Krymu je hotová záležitost. Rusko by ji mohlo kompenzovat penězi nebo plynem, řekl Zeman

Číst článek

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil zdůraznil, že Česko bude vnímáno věrohodně pouze tehdy, pokud bude mít jednotnou zahraničí politiku. Prezident by podle něj v tomto ohledu „měl přemýšlet více o České republice, ne o sobě".

Senátor a bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) uvedl, že Zemanovo vystoupení bylo v příkrém rozporu s českou zahraniční politikou. Ruskou anexi ukrajinského Krymu, kterou prezident označil za hotovou věc, pokládá Dienstbier za „nejzásadnější porušení principu mezinárodního práva".

Návrh na zařazení diskuse o Zemanově vystoupení na program schůze podpořilo 38 ze 69 přítomných senátorů, devět jich bylo proti. Hlasování se zdrželo 22 členů horní komory.

Zeman v úterý na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

Ovčáček: Hrad považuje obsazení Krymu za anexi

Vyjádření prezidenta podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka neznamená, že by kompenzace měly být proti vůli Ukrajiny. Obsazení Krymu považuje Hrad za anexi.

Zeman prohlásil, že zabije kameramana, když ho nevyženou. Zcela adekvátní, dodal Ovčáček

Číst článek

„Ukrajinská strana má samozřejmě plné právo vyjádřit své stanovisko. Názor pana prezidenta v žádném případě neznamená, že by ke kompenzaci mělo dojít proti vůli Ukrajiny ve stylu ‚o nich bez nich'," sdělil Ovčáček.

Dodal, že pokud jde o samotný Krym, „jde samozřejmě o anexi". „Reálná situace je taková, že de iure je Krym součástí Ukrajiny, de facto byl včleněn do Ruska. Pokus o změnu situace de facto je možný jen válkou s celoevropskými důsledky," uvedl hradní mluvčí.

Vzhledem k tomu, že takové řešení nikdo nechce, Zeman předložil k diskusi svůj názor, napsal Ovčáček. „Z Ruska přitom zaznělo jasné odmítnutí právě návrhu kompenzovat Ukrajině anexi Krymu finančně nebo surovinově. Proč? Protože pak by Moskva oficiálně přiznala, že šlo o anexi," doplnil mluvčí. Zemanův návrh proto považuje za vyvážený.

Ovčáček se vyjádřil i k tomu, že se výroky prezidenta bude zabývat český Senát. „Jde už o klasický antizemanovský folklor a další antizemanovskou spartakiádu," napsal.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme