Babišův výrok o sirotcích je v kategorii extrému a na hranici mezinárodních závazků, říká Telička

V sobotním rozhovoru pro deník Právo Andrej Babiš (ANO) odmítl, že by přijal do Česka 50 syrských sirotků. Na jeho slova reagovali zástupci opozice i 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Europoslanec za ANO Pavel Telička v neděli pro Radiožurnál označil takovou strategii jako „na hranici humanity i dodržování některých mezinárodních závazků“. Samotný výrok je pak podle něj v kategorii extrému.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jsou nemalé rozdíly mezi pražskými volebními slogany a „reálným úsudkem a konkrétním návrhem řešení,“ tvrdí Telička. | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze,“ uvedl Babiš. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý výrok Pavla Teličky

Předseda koaliční ČSSD Hamáček na twitteru napsal, že odmítáme povinné kvóty a to je v pořádku, ale „zcela jistě bychom jako desetimilionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče...“.

Na stejné platformě se vyjádřil i Miroslav Kalousek (TOP 09). „My ale říkáme celému světu, že jsme nelidští. Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme. Bohužel zcela zaslouženě,“ uvedl.

Nejde o tříleté děti, ale teenagery, brání se Babiš kritice kvůli výrokům o syrských sirotcích

Číst článek

Za hranicí humanity

Telička označil odmítání kvót za logické. Teď si však myslí, že Česká republika bez diskuse a zvážení migrační otázky jde „tak daleko, že to je na hranici humanity i dodržování některých mezinárodních závazků.“

Existují podle něj nemalé rozdíly mezi volebními slogany a „reálným úsudkem a konkrétním návrhem řešení“.

Babišův výrok vnímá Telička jako další posun. Nejprve prý Česko z rozumné, promyšlené pozice zahrnující i odmítání kvót přešlo k odmítání nelegální migrace, „aniž by česká vláda řekla, co to vůbec je ta nelegální migrace.“ A nyní premiér podle něj říká, že země nebude ani uvažovat o poskytnutí azylu nebo dočasné ochrany lidem z válkou postižené Sýrie.

„To znamená, že on ani žádnou diskusi nepřipustil. Myslí, že to už je skutečně v kategorii extrému, který dostává premiéra tak trošku do pozice sirotka české politické scény,“ uvedl Telička.

lac, mkk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme