Odmítat rodičky v Praze nemůžeme, říká primátor Svoboda

Porodnická péče může být po pražské Bulovce a Thomayerově nemocnici ohrožena také U Apolináře, v Podolí a v Motole. I tam totiž začali lékaři vypovídat dohody o přesčasech. Přestože v Praze rodí až 45 procent Středočešek, odmítat pacientky v hlavím městě není možné. Jednoduše proto, že na jejich převoz už nemusí být čas, říká pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Svoboda (ODS)

Bohuslav Svoboda (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

V Praze se za rok narodí zhruba 20 tisíc dětí. Co by v praxi znamenalo zavření porodnic Na Bulovce a v Thomayerově nemocnici?

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ve Světě o osmé.

Znamenalo by to, že by nebylo zajištěno zhruba okolo šesti a půl až sedmi tisíc porodů. To je číslovka, kterou ostatní porodnice už nejsou schopny kapacitně zvládnout. Problém není s výpověďmi, ale s tím, že lékaři vypovídají dohodu o pracovní činnosti, to znamená pohotovostní služby. Takže není možné zajistit službu čtyřiadvacet hodin denně.

Situace není růžová ani v dalších porodnicích, protože U Apolináře, v Podolí a v Motole začali lékaři dohody o přesčasech také vypovídat. Máte k dispozici přesná čísla, kolik lékařů vypovědělo v pražských porodnicích dohodu o přesčasech k dnešnímu dni?

Tato čísla neexistují, protože výpovědi nejsou ještě fakticky realizovány. Výpověď z tohoto dodatkového pracovního poměru je patnáctidenní. Takže předpokládáme, že pokud se k tomu lékaři rozhodnou, budou výpovědi na stole 13. února.

Máte alespoň přesnější odhad, jak výrazně se může lékařská kapacita v porodnicích k 1. březnu snížit?

Když si představíme, že v tuto chvíli jsou významně ohroženy dvě porodnice, které představují ve svém celku asi dvacet procent objemu, tak asi o těch dvacet procent.

Pokud lékaři své výpovědi nevezmou zpět, kde budou moci matky, pro které nebude v pražské porodnici místo, rodit?

Pražský primátor Bohuslav Svoboda přichází na sněm pražské ODS. | Foto: Tomáš Adamec

To je otázka, kterou pokládají přednostové pražských porodnických klinik.

Máte na ni odpověď?

Odpověď je velmi, velmi obtížná, protože by to znamenalo transfery. Znamenalo by to diskuzi se Středočeským krajem, jaká je v regionu, kde už dochází k mírnému poklesu porodů, kapacita. Ale samozřejmě z organizačního hlediska je to velmi, velmi složité.

A ve Středočeském kraji by podle vás v nemocnicích bylo místo?

Myslím si, že tam nějaká kapacita je. Jak veliká, to je samozřejmě otázka právě pro vládu a pro ministra, aby tyto otázky otevřeli.

Podle Vás v některých renomovaných pražských porodnicích rodí až 45 procent Středočešek. Uvažujete tedy, že byste ženám, které nebydlí přímo v Praze, přístup do pražských porodnic zakázali? Doporučil byste alespoň takový krok nemocnicím?

Tento krok je velmi obtížný. Z právního hlediska to nejde, protože každý občan má právo na svobodnou volbu zdravotnického zařízení. A druhou věcí je to, že porodnická péče je akutní. Jestliže vám pacientka přijede do porodnice, takzvaně s porodem v běhu, tak ji nemůžete nikam odeslat. Prostě proto, že už se nikam časově dovést nedá.

Zvažovali jste možnost, že byste v případě nejhoršího scénáře na provoz některých pražských porodnic finančně přispěli?

Nové resuscitační vyhřívané lůžko pro novorozence | Foto: Tomáš Adamec

Město musí samozřejmě o všech těchto variantách uvažovat. Zatím ale tato konkrétní úvaha nebyla analyzována.

Hospodářské noviny dnes uvádějí, že koalice se včera na tajném obědě dohodla, že situaci bude řešit změnou úhradové vyhlášky, přeceněním lékům a úsporám při nákupech. Podle informací deníku by nemocnice měly dostat vyšší platby, které budou moci použít právě na platy lékařů, a to možná už od 1. dubna. Bylo by to podle Vás rozumné řešení?

To je řešení, o kterém celou dobu hovořím. Je nastartována reforma zdravotnictví, reforma alokace prostředků, které nemocnice vydělávají. A pokud takový krok vznikne ještě rychleji, než jak bylo plánováno, je to krok, který je řešením. Pokud bude změna úhradové vyhlášky, pokud bude změna alokace prostředků na jednotlivá pracoviště, samozřejmě, že pro nemocnice to je ekonomické řešení.

Pokud by se to podařilo prosadit od 1. dubna, myslíte si, že by lékaři mohli dostat více peněz už v druhém čtvrtletí letošního roku?

Ano, jsem přesvědčen o tom, že zvýšení platů lékařů je stejně nastartováno na úroveň pololetí. Jestli se proces ještě podaří zrychlit, tak tím lépe.

Naďa Bělovská, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme