Odmítněte uprchlické kvóty a zajistěte bezpečnost hranic, vyzývá vládu Klaus

Exprezident Václav Klaus je proti přijímání jakýchkoliv kvót týkajících se uprchlíků. Masová migrace podle něj představuje vážné ohrožení stability Evropy, jednotlivých členských zemí Evropské unie i České Republiky. Vládu vyzval, aby odpovídajícím způsobem reagovala na všechna rizika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Václav Klaus na recepci pořádané ruskou ambasádou

Bývalý prezident Václav Klaus na recepci pořádané ruskou ambasádou | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Aby zabezpečila vnitřní bezpečnost a vnější nedotknutelnost našich hranic a nedopustila vznik chaosu, jaký nastal v některých sousedních zemích. Zásadně žádáme, aby trvala na dodržování platných mezinárodních smluv jak schengenského prostoru, tak azylových smluv,“ prohlásil bývalý prezident.

Václav Klaus také řekl, že není lhostejný k utrpení obětí blízkovýchodních konfliktů, odmítá ale manipulaci veřejným míněním vytvářením falešného pocitu solidarity s těmito migranty.

Vládní kabinet se podle Klause staví k aktuálním problémům s migranty váhavě a alibisticky a nečelí dostatečně rozhodně narůstajícímu tlaku lídrů evropských velmocí. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD postoj vlády obhajuje.

„Potřebujeme jasné kroky a jasné činy na úrovni celé EU. Jsme na straně těch, kdo chtějí aktivně jednat, chceme řešit příčiny nikoli následky. Jako vláda jsme připraveni být v tomto směru v rámci EU velmi aktivní,“ ujistil premiér.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) Václav Klaus populisticky využívá téma uprchlické krize. Vláda prý dělá maximum, aby současnou situaci zvládla.

Většina Syřanů se prý chce vrátit

Jan Schroth z české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci nepovažuje situaci za vážnou. Do Evropy míří podle něj jenom pět procent uprchlíků a někteří mají v plánu se časem do své země vrátit.

„Úplně se pozapomíná na to, že například většina Syřanů říká, že se chtějí vrátit. Prý odcházejí proto, že konflikt trvá dlouho, v uprchlických táborech není perspektiva slušného života. Ve chvíli, kdy v Sýrii bude mír, se chtějí vracet.“

David Černý, Jan Herget, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme