Advokátka matky, která odmítla očkovat dceru proti tetanu, hledá pomoc u Ústavního soudu

Advokátka matky, která odmítla nechat svou desetiletou dceru naočkovat proti tetanu po zranění koněm, už podala stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS). Důvodem je českokrumlovským soudem nařízené předběžné opatření, podle něhož musí dívka podstoupit vyšetření v nemocnici.

Český Krumlov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proočkovanost klesá na základě fám ze sociálních sítí. Vracíme se o desítky let zpět, varuje vakcinolog Maďar

Proočkovanost klesá na základě fám ze sociálních sítí. Vracíme se o desítky let zpět, varuje vakcinolog Maďar | Zdroj: Profimedia

„Písemné odůvodnění stížnosti Ústavnímu soudu dodám v příštím týdnu,“ řekla advokátka rodiny Zuzana Candigliota. Dodala, že také podala žádost o zrušení soudem nařízeného předběžného opatření.

Zraněnou dívku chtěli očkovat proti tetanu. Matka to odmítla, případ došel k soudu

Číst článek

Kůň před 15 dny způsobil děvčátku tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v ČR povinné, ale dítě očkované nebylo. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku nepředala a ukryla, s očkováním nesouhlasí.

Dívka ve čtvrtek absolvovala vyšetření u dětského lékaře. Podle matky prokázalo, že dcera nemá žádné zdravotní problémy. Lékařskou zprávu následně Candigliota poslala českokrumlovskému soudu.

„I když zruší předběžné opatření, stížnost k Ústavnímu soudu ponecháme,“ uvedla. Podle ní se jedná o precedens, který by se v budoucnosti mohl v případě nucení k očkování jiných dětí opakovat.

„Zvažujeme také podání žaloby na českobudějovickou nemocnici, orgán sociálně-právní ochrany dětí i stát,“ řekla Candigliota. Českokrumlovský soud se podle mluvčího Jana Montaga žádostí na zrušení předběžného opatření zabývá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme