Celníci zadrželi na D55 na Zlínsku kamion s odpadem z Itálie. Vezl i použitý materiál z nemocnic

Při kontrole nákladního vozu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku odhalili celníci náklad směsného odpadu z Itálie, ke kterému neměl řidič správné doklady. Jak dodal mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš, auto vezlo i injekční stříkačky a další použitý materiál z nemocnice.

Zlín (Aktualizováno: 13:11 6. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při kontrole nákladního vozu na dálnici D55 na Zlínsku odhalili celníci náklad směsného odpadu z Itálie, ke kterému neměl řidič správné doklady | Zdroj: Celní správa ČR

„Celní úřad pro Zlínský kraj zjistil kontrolou nákladní soupravy provedenou na dálnici D55 přepravu celkem 20 860 kg směsného odpadu z Itálie, ke kterému přepravce nepředložil potřebné doklady,“ popsal Janiš na webu celní správy.

Na korbě byl i materiál, který podle něj lze v době koronavirové krize hodnotit jako nebezpečný. „Na ložné ploše se nacházely i injekční stříkačky a další zdravotnický a biologický odpad,“ dodal Janiš.

„Celní úřad pro Zlínský kraj zjistil kontrolou nákladní soupravy provedenou na dálnici D55 přepravu celkem 20 860 kg směsného odpadu z Itálie, ke kterému přepravce nepředložil potřebné doklady,“ popsal Janiš na webu celní správy | Zdroj: Celní správa ČR

Kam měl řidič namířeno, ale zatím nevědí. Ani to, jestli Česká republika měla být cílovou, nebo jen tranzitní zemí. Případem, který je podle celníků svým rozsahem první ve Zlínském kraji, se kromě policie bude zabývat také Inspekce životního prostředí a krajská hygienická stanice. 

„Zajištěný nebezpečný odpad je v současné době ve střeženém prostoru,“ dodal Janiš pro Radiožurnál.

Dovoz nelegálního odpadu do Česka podle policie v posledních letech narůstá. Od začátku tohoto roku celníci provedli více než 500 kontrol a odhalili nejméně 21 porušení. Celkové množství odpadu přesáhlo 460 tun.

„Na ložné ploše se nacházely i injekční stříkačky a další zdravotnický a biologický odpad,“ dodal Janiš | Zdroj: Celní správa ČR

Itálie byla jednou z nejpostiženějších zemí novým typem koronaviru. V poslední době tam ale počet obětí klesá. Už téměř týden se denní bilance mrtvých drží pod stovkou. Podle informací z pátku zemřelo 85 lidí s nemocí covid-19, což je o tři méně, než ve čtvrtek. Nově diagnostikovaných případů nákazy ale naopak přibylo - zdravotníci jich odhalili 518, o den dříve to bylo 177, informoval úřad civilní ochrany.

Celkem od začátku pandemie v Itálii zemřelo 33 774 lidí nakažených virem SARS-CoV-2. Více obětí má koronavirus pouze v USA, Velké Británii a Brazílii. Infikovaných úřady evidují celkem 234 531, z toho téměř 164 000 už se vyléčilo.

Aktuálně nemocných je zhruba 37 000 osob, na jednotkách intenzivní péče je ale ve vážném stavu pouze 316 pacientů. Přitom ještě před měsícem to bylo zhruba 1500 lidí a začátkem dubna přes 4000.

Zdenek Čík, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme