Praha za miliony kupuje další senzory do popelnic. Chce tak ušetřit za neefektivní vyvážení odpadu

Malá černá zařízení připomínající dalekohled mají Praze pomoci ušetřit za zbytečné vyvážení popelnic. Informují o tom ve čtvrtek Hospodářské noviny. Investice do senzorů za desítky milionů korun se má podle magistrátu vrátit za tři roky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad. Červená popelnice na roušky a respirátory.

Tříděný odpad. Červená popelnice na roušky a respirátory. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nyní v hlavním městě sleduje naplněnost kontejnerů 460 ultrazvukových senzorů. Na nákup dalších plánuje Praha v následujících dvou letech dát celkem 43 milionů korun. Hospodářským novinám to řekl předseda magistrátního výboru pro IT a Smart City Jaromír Beránek z Pirátské strany.

Po kanálech v Amsterodamu poplují robotické lodě, budou svážet odpad a rozvážet nákupy

Číst článek

Senzory by tak v metropoli mělo dostat téměř všech 7600 kontejnerů, které se vysypávají spodem. Jeden senzor vyjde na 2500 korun a jeho měsíční provoz přibližně na 200 korun.

Naplněnost kontejnerů můžou lidi sledovat přes aplikaci Moje Praha a vyhodnocuje je i magistrát. Pokud se kontejnery odpadem plní rychleji, než se stačí vyvážet, město na základě dat zvýší četnost svozu. A naopak ke kontejnerům, které se plní pomaleji, budou jezdit popelářská auta méně často.

Tím by se měla zvýšit efektivita svozu a metropole by měla ušetřit čtyři tisíce korun ročně za každý kontejner, popisují Hospodářské noviny. Stejné senzory jako Praha využívá na Slovensku a v Česku bezmála třicítka měst a obcí.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme