Odpalování pyrotechniky je nebezpečná hra, varují hasiči

Vstup do nového roku bez patřičných zvukových a světelných efektů si mnoho lidí ani nedovede představit, a na dnešní noc se vyzbrojili arzenálem petard, rachejtlí, dělobuchů a další zábavní pyrotechniky. Lidé by ale měli pečlivě prostudovat návody a mít na mysli, že manipulují s nebezpečnými předměty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupinka dětí pomáhala v Ústí nad Labem odhalit neoprávněný prodej zábavné pyrotechniky nezletilým

Skupinka dětí pomáhala v Ústí nad Labem odhalit neoprávněný prodej zábavné pyrotechniky nezletilým | Zdroj: ČTK

„Člověk by samozřejmě měl k tomu přistupovat s určitým respektem a rozumem. To znamená, pokud už je zapálená pyrotechnika, tak by se rozhodně měla nasměrovat tak, aby odletěla do vzduchu a potom nehořící spadnout k zemi. Určitě nemířit mezi lidi, nemířit do oken, nemířit na vozidla, do kontejneru a podobně, kde dochází lehce ke vzniku požáru," řekl Radiožurnálu vyšetřovatel požárů Radek Kislingr.

Jde totiž o manipulaci s otevřeným ohněm. „Teploty, které jsou běžně u prskavek, 440 stupňů, s tím hravě zapálíte odpad v kontejnerech. Můžete s tím zapálit i automobil, plastové části, které jsou na automobilech. Petarda má 310 stupňů Celsia, když se zapálí,“ upozornil Kislingr.

Každý by si tak měl před odpálením zábavní pyrotechniky prostudovat návod k použití.

„V prvé řadě je potřeba se podívat do návodů, protože přeci jenom není petarda jako petarda. Každý výrobce může vymyslet něco nového, ojedinělého, originálního, čím se chce odlišit od těch ostatních, takže je potřeba se opravdu podívat na ty základní údaje, jak se třeba ta věc zapaluje, jak se má odpalovat, a také samozřejmě jak se má dál likvidovat, pokud třeba nedojde k jejímu správnému zapálení,“ radí Kislingr a dodává, že pokud rachejtle selže, neměla by se znovu aktivovat:

„Rozhodně nedoporučuji ji vůbec zkoušet znova zapalovat, jakkoli s ní manipulovat. Pak ji vzít, dát ji do nějakého kyblíku s vodou, tam ji nechat trochu rozpustit, nebo nechat ji nasát vodou, a pak ji vyhodit do odpadu,“ vysvětluje Kislingr.

Ladislav Holomčík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme