Státní zástupce nemůže použít Rittigovy odposlechy v kauze jízdenek DPP. Byly pro jiný případ

Státní zástupce nemůže podle České televize použít jako důkaz odposlechy lobbisty Ivo Rittiga a dalších obžalovaných v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že odposlechy byly pořízeny pro jiný případ, a to údajnou korupci kolem bývalého státního zástupce Grygárka. Zákaz může podle České televize ovlivnit i kauzu údajného úniku informací ze zprávy Bezpečnostní informační služby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Rittig byl u pražského soudu kvůli kauze jízdenek dopravního podniku i v říjnu 2018. (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Soud vyhodnotil, že prostorové odposlechy pořízené v jiné věci není možno použít,“ řekl České televizi Rittigův obhájce Vlastimil Rampula. Státní zástupce s rozhodnutím soudu nesouhlasí.

„Jsou to důkazy, které jsem navrhl, a mají svou důkazní sílu, o niž jsem opíral i obžalobu,“ vysvětlil žalobce Adam Borgula.

Klíčový svědek v kauze dopravního podniku odmítl vypovídat. Obžalobě čelí i lobbista Rittig

Číst článek

Zákaz použití odposlechů v kauze údajně předražených zakázek na dodávky jízdenek pro DPP je podle Borguly precedentem pro další případy.

Soud již obdržel podle televize námitku proti použití těchto odposlechů také v kauze úniku informací ze zprávy BIS, v níž je Rittig rovněž mezi obžalovanými.

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů.

Obviněno bylo 17 lidí včetně Rittiga. DPP v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme