Odposlechy ničí demokracii, prohlásil Klaus ke kauze Béma a Janouška

Odposlechy jsou nešťastné a ničí demokracii. Tak prezident Václav Klaus reagoval na dění kolem bývalého pražského primátora a současného poslance ODS Pavla Béma. Záznamy telefonátů, které unikly do médií, ukazují jeho vazby na lobbistu Romana Janouška a vyplývá z nich, že podnikatel mohl ovlivňovat dění na magistrátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev | Zdroj: ČTK

„Já myslím, že odposlechy jsou strašlivě nešťastná věc, která ničí naši demokracii, a to je můj zásadní pocit z toho. Všechno ostatní je druhotné. Jestli jsou odposlechy přesné, nepřesné, věrné tomu, co se řeklo, nevěrné, pozměněné, nepozměněné, autentické, neautentické. To už je všechno úplně jiná role. To je na někoho jiného, aby to zkoumal,“ uvedl prezident.

Svoboda: Na místě Béma bych pozastavil své členství v ODS

Číst článek

Dodal, že záznamy odposlechů nečetl a číst nechce. To, že se odposlechy mohou několik let pohybovat mezi bezpečnostními složkami a politiky, hlavu státu znepokojuje.

„Já jsem to nečetl a číst to nebudu. Ale určitě to žádné pěkné čtení není, což mě koneckonců nepřekvapuje, protože odposlechy kohokoliv na světě žádné velepěkné čtení nebyly. Mě na tom trápí něco úplně jiného. Já prostě naprosto nechápu, jak je možné, aby se kdesi u nás mezi jakýmisi bezpečnostními složkami, politiky, médii několik let pohybovaly takovéto osobní věci,“ prohlásil Klaus.

Romanu Janouškovi nově hrozí za úmyslný trestný čin až deset let vězení

Číst článek

Záznamy telefonátů mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem dnes projednávalo vedení pražské ODS. Primátor Prahy a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda po jednání řekl, že kdyby byl na místě Pavla Béma, pozastavil by si členství ve straně.

Bém se k tomu ale zatím nechystá. Dnes navíc odjel do Gruzie, údajně na dlouho plánovanou protidrogovou konferenci.

Podle místopředsedy pražské ODS a poslance Marka Bendy strana s reakcí na kauzu počká na vyjádření Béma a jeho jednání se Svobodou a také předsedou ODS a premiérem Petrem Nečasem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byli místopředseda pražské ODS a poslanec Marek Benda a vedoucí katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislav Balík

„Já jsem teď četl otevřený dopis, který Pavel Bém posílá členům pražské ODS, kde vysvětluje celou řadu věcí,“ řekl ve večerních Ozvěnách dne Benda a pokračoval: „Pavel Bém říká v dopise, který jsem citoval, že je připraven odejít ze všech politických funkcí, že nehodlá dál pokračovat v politické kariéře, ale že se chce očistit a chce, aby byly věci, než odejde, vyřešeny a vyšetřeny.“

Politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity v Brně se domnívá, že stanovisko pražské ODS je rozumné, ale v řádu dnů musí následovat další. „Nemohli jsme čekat, že hned dnes z jednání, zvlášť když na něm Pavel Bém nebyl přítomen, vyplyne nějaké zásadní stanovisko typu vyloučení nebo něčeho podobného,“ vysvětlil v Ozvěnách dne.

„Pokud Pavel Bém nepozastaví sám členství, případně nevystoupí ze strany, případně nerezignuje na mandát, tak by maximum kroků měla udělat strana. To znamená přinejmenším distance v rámci poslaneckého klubu, možná návrh na vyloučení ze strany do doby, než se celá věc vyjasní,“ dodal.

Václava Marešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme