Posun v kauze odposlechů exprimátora Béma. Státní zástupce obžaloval bývalého ministra Bártu

Státní zástupce ve čtvrtek podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. ČTK to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Na posun v případu upozornila Česká televize. V kauze čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a bývalý ministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem.

Praha (Aktualizováno: 16:40 14. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší politik Věcí veřejných Vít Bárta u soudu | Foto: Filip Jandourek

Oba muži vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají.

„Podání obžaloby v této věci mohu potvrdit. Bližší informaci k jejímu obsahu ale nemohu poskytnout, protože je vedena v utajeném režimu,“ sdělil Cimbala bez dalších podrobností. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci sdělila, že soud zatím tuto obžalobu neeviduje.

V odposlechnutých telefonických hovorech Janouška a Béma se muži oslovují "Mazánku" a "Kolibříku". Nahrávky také dokazují, jak velký vliv měl Janoušek na chod pražského magistrátu v době, kdy mu šéfoval Pavel Bém.

Policie navrhla obžalobu za vynesení odposlechů lobbisty Janouška s exprimátorem Bémem

Číst článek

Z nahrávek vyplynulo, že Janoušek třeba spolurozhodoval o územním plánu nebo prodeji pozemků. Oba muži nejspíš tušili, že je někdo nahrává, protože mluvili v šifrách. Odposlechy zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes.

„Radka dnes dořešila kauzu mrtvýho koně a cestovala tam nějaká maorská princezna.“ Co tehdy myslel Pavel Bém kauzou mrtvýho koně a co všechno ovlivnil Roman Janoušek, se už nejspíš nikdo nedozví. Samotný obsah rozhovorů mezi Janouškem a Bémem policie nikdy nevyšetřila. Deník MF DNES tenkrát uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba.

Rok 2013

Vít Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.

Bárta po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil.

Celý případ se táhne už několik let. Délku vyšetřování nikdo nechtěl komentovat kvůli tomu, že kauza podléhá stupni utajení. Zdroje obeznámené s vyšetřováním ale investigativními týmu Českého rozhlasu řekly, že hlavní problém byl v tom, že experti nemohli dlouho dekódovat Petržílkovy počítače a čekalo se taky na znalecké posudky.

Za ohrožení utajované informace a za zneužití pravomoci hrozí mužům v případě prokázání viny až desetileté odnětí svobody.

mv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme