Pelikán prověří odposlechy v kauze Zadeh. Evidentně neměl dostatek informací, tvrdí předseda komise

Nakládání s odposlechy mezi obviněným a obhájcem v kauze česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha prověří ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. ČTK to ve středu řekl předseda sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechů Daniel Korte z TOP 09. Poslanci se zabývají možným pochybením žalobců v této kauze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shahram Abdullah Zadeh | Zdroj: ČTK

Korte uvedl, že se poslanci dohodli s Pelikánem na tom, že prověří informace, které mu dali k dispozici. „Neboť pan ministr evidentně neměl o těch věcech dostatek informací. Dohodli jsme se, že všechny informace, které jsme mu dali, prověří, a prověří tudíž, zdali někde nedošlo k trestnému činu, například k nadržování nebo nedbalostnímu trestnému činu," uvedl Korte.

Pelikán by podle něj měl informace zpracovat a přinést je na další jednání, které bude 13. července. Poslanci by měli tento den také případ uzavřít a rozhodnout o dalším postupu.
Korte v minulosti obvinil ze lži Nejvyšší státní zastupitelství, když podle tiskové zprávy shledalo v této věci pochybení jen na straně policie. Uvedlo, že žalobce se na pochybení nepodílel.

Případ se týká druhé větve Zadehovy kauzy, kdy byl s dalšími lidmi obviněn mimo jiné z ovlivňování svědků. Policie prováděla odposlechy podle Nejvyššího státního zastupitelství zákonným způsobem, ale Národní centrála proti organizovanému zločinu pochybila při nakládání se záznamy. Policisté je založili do spisu, ale neprovedli rozbor těchto záznamů z hlediska jejich obsahové a důkazní použitelnosti, včetně toho, zda neobsahují zákonem chráněnou komunikaci mezi obviněným a obhájcem v jiné trestní věci.

Kvůli těmto odposlechům podala ve druhé polovině února poprvé trestní oznámení Unie obhájců. Trestní řád použití odposlechů mezi obviněným a obhájcem zakazuje, mají být vymazány.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme