Odposlechy v autě ministra dopravy Pavla Dobeše prověřuje policie

Policisté chtějí prověřit kauzu odposlechů ve služebním autě ministra dopravy Pavla Dobeše. Radiožurnálu to dnes řekl policejní prezident Petr Lessy. Podle deníku Mladá fronta Dnes našli štěnice technici na podzim loňského roku. Mikrofony byly připojeny na rozvod vozidla a snímaly dění v autě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka koaličních expertů s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) k daňové reformě, Pavel Dobeš

Schůzka koaličních expertů s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) k daňové reformě, Pavel Dobeš | Foto: Filip Jandourek

Podle Lessyho teď policisté zjišťují, jestli odposlech vůbec někdo nahlásil:

„Určitě se o to zajímáme, protože pokud je situace, jak uvedla média pravdivá, tak je to velmi važná ingerence do osobnostních práv. Určitě to není situace, se kterou by se Policie České republiky spokojovala.“

Odposlouchávací zařízení bylo ve služebním autě ministra Dobeše nalezeno při technické kontrole loni na podzim.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odposlouchávacích zařízeních mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina

Namontovat odposlech do auta je otázkou pěti sekund. Štěnice pod sedačkou vydrží nahrávat i dva týdny.

„Dnes se používají malé digitální minizáznamníky, jsou z Ruska, ty vám do auta hodí a pak si to vyzvednou. Najít je můžete jen fyzickou prohlídkou,“ říká Michal Čapek z firmy, která se zabývá odhalováním odposlechů.

Vedle toho pak existují ještě odposlechy, které v reálném čase vysílají v omezeném okruhu, kde se toto jejich vysílání dá naladit. Ty jsou pak s pomocí techniky snadno odhalitelné.

V případu ministra dopravy Pavla Dobeše bylo zařízení připojené přímo k autobaterii. Z toho se dá usuzovat, že muselo být v autě namontované na delší dobu. U těchto odposlechů je totiž nejslabším článkem kapacita vnitřní baterie štěnice, dá se s ní nahrávat zhruba týden až dva.

Když se ale zařízení připojí přímo k elektroinstalaci auta, tento problém odpadá a odposlech může běžet měsíce i roky.

Jméno poslance za Věci veřejné se v souvislosti s odposlechy neobjevuje poprvé. Štěnici ve své ložnici loni objevila Kristýna Kočí.

Auto jako druhá pracovna

Služební auto ministra je v podstatě jeho druhou pracovnou. Tráví v něm spoustu času a dá se předpokládat, že při cestách ledacos řekne.

Podle Michala Čapka si už lidé dávají větší pozor, co říkají do telefonu a také konspirační schůzky už nejsou, co bývaly: „Probíhají tak, že se ti lidé někde sejdou, naberou se v autě, jedou, rychle si to řeknou a zase druhý člověk vystoupí.“

Zjistit, kdo do auta štěnici nainstaloval, není snadné už proto, že od odhalení uplynulo několik měsíců a nikdo při tom nepřivolal policii.

Andrea Brtníková, Martin Drtina, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme