Odposlechy v kauze poslaneckých trafik jsou nezákonné, rozhodla soudkyně

Za nezákonné v úterý označila soudkyně Helena Králová odposlechy v kauze, která se týká údajného uplácení funkcemi. Znamená to, že materiály nevyužije jako důkazy. Zachycené SMS zprávy přitom potvrzovaly verzi obžaloby, že tři poslanci ODS složili v roce 2012 své funkce na základě příslibu jiné pracovní nabídky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu

Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu | Foto: Filip Jandourek

V kauze takzvaných trafik pro poslance jsou obžalovaní tři lidé - expremiér Petr Nečas, jeho manželka Jana a někdejší náměstek Roman Boček. Soudkyni Heleně Králové zbývá dovyslechnout několik svědků. Dnes přišel vypovídat někdejší ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Soud se vrací ke kauze 'poslaneckých trafik'. Obžalovaným je i expremiér Nečas

Číst článek

Žalobci chtěli slyšet jeho reakci na zachycenou textovou zprávu - soudkyně Helena Králová jim ale přečtení nepovolila s tím, že jsou odposlechy nezákonné. Podle státního zástupce Rostislava Bajgera přitom takový názor dřív neměla.

„Samozřejmě je to nestandardní, že pokud v jiných trestních věcech to je použitelné, jsou to v podstatě tytéž osoby, totéž původní trestní řízení… Nechápu. Bližší odůvodněni neznáme,“ řekl Bajger pro Radiožurnál.

K soudkyni Králové má výhrady i ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO, který na ni podal v souvislosti s jinou kauzou Jany Nečasové kárnou žalobu a navrhl její odvolání z funkce. Na názor na úterní krok soudkyně Heleny Králové se Radiožurnál chtěl zeptat Soudcovské unie. Ta situaci ale nechce komentovat kvůli tomu, že jde o neuzavřenou kauzu.

Nelze k ním přihlížet

Soudkyně Králová konkrétně nevysvětlila, proč mají být odposlechy nezákonné, vyhověla ale námitce advokáta Adama Černého, který hájí expremiéra Petra Nečase. Černý namítal, že pořízení odposlechů musí být řádně odůvodněné.

Odposlechy v korupční kauze kolem Davida Ratha platí. Co to znamená v praxi?

Číst článek

„Bylo to v návaznosti na judikaturu nejvyššího soudu, který říká, že odposlechy musí být řádně odůvodněné, odůvodnění musí splňovat zákonné náležitosti, a bez toho jsou nezákonné. Příkazy k povolení odposlechů i odposlechy samotné, nelze je provádět v hlavním líčení a nelze je použít jako důkaz, nelze k ním přihlížet,“ říká.

U soudu v úterý svědčil Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09. V roce 2012 byl ministrem financí a pracovní nabídky měl rebelujícím poslancům dát právě on.

Připustil, že exposlanci Ivanu Fuksovi nabídl místo v představenstvu Českého aeroholdingu a Marku Šnajdrovi v dozorčí radě Čepra. Kalousek ale opakoval, že to udělal až po tom, co tehdejší poslanci složili své mandáty. O přislíbení místa dopředu prý nešlo.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme