Odpovědnost za zneužití platební karty má nově nést i obchodník

Obchodníci budou muset vracet platby za poskytnuté služby uhrazené zneužitou kartou. Rozhodl tak v průlomovém verdiktu Nejvyšší soud ve sporu mezi držitelem karty a Českými aeroliniemi. Radiožurnál má rozsudek k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Platební karta

Národní letecký přepravce bude muset vrátit čtvrt milionů korun za letenky, které někdo zaplatil podvodně získanými údaji z platební karty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průlomovém rozsudku mluvil na Radiožurnálu Martin Drtina

Ačkoliv aerolinie službu následně poskytly a přepravily pasažéry, kteří se těmito letenkami prokázali, teď budou muset platbu vrátit.

Nejvyšší soud totiž konstatoval, že vůči oprávněnému držiteli karty jim vzniklo takzvané bezdůvodné obohacení.

„Šlo o rozhodnutí v konkrétní věci a v této jsme dali zapravdu Obvodnímu soudu Praha 6, který rozhodl, že České aerolinie by měly vrátit plnění,“ potvrzuje Petr Knöttig z Nejvyššího soudu.

V praxi toto rozhodnutí znamená, že ve dvouleté promlčecí lhůtě si žádný obchodník nemůže být jistý, že nebude muset přijatou platbu vrátit a sám si pak škodu vymáhat na tom, kdo kartu zneužil.

„Klasický postup je, že se obrátíte na banku, ta se většinou obrátí na obchodníka a nějakým způsobem to vyinkasujeme zpátky. Ale v tomhle případě jsme nešli normálně obecným způsobem z hlediska bezdůvodného obohacení, protože tady šlo o to, že kartu někdo zneužil,“ uvedl Voršilka.

Národní dopravce přesto, že rozhodnutí nejvyššího soudu je z 16. června, a je přístupné v databázi judikatury na internetu, se s verdiktem dostatečně neseznámil a nechce případ blíže komentovat.

„Rozsudek ke zmiňovanému případu České aerolinie zatím oficiální cestou neobdržely. Až společnost rozsudek obdrží oficiální cestou a právní oddělení se s ním seznámí, budeme se případem dál zabývat,“ uvedl za národního leteckého dopravce Dan Šabík.

Martin Drtina, Martin Hromádka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme