Odpůrci jaderných zbraní a protiraketového radaru měli sraz v Březnici

Evropa by měla být bez jaderných zbraní. Tak toto vzkázali celému světu účastníci sobotního mezinárodního setkání proti nukleárnímu zbrojení a novým vojenským základnám. Zástupci ze 16 zemí se sešli v Březnici na Příbramsku a diskutovali o případné stavbě americké radarové základny nedaleko odtamtud, ve vojenském újezdu Brdy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

březnická konference proti nukleárním zbraním

březnická konference proti nukleárním zbraním | Zdroj: ČTK

Ne všichni z odpůrců radaru jsou pro odstranění atomových bomb ze starého kontinentu. Evropu bez jaderných zbraní by nerad viděl poslanec a příbramský starosta Josef Řihák: "V současné době ještě vidíte ve světě, co nám všechno hrozí. Omezování přeci nemůže přijít, pokud teď takto Američané provokují Rusko. Naopak tady vznikne studená válka a nové kolo zbrojení. Tady už přeci byly mezinárodní dohody, které by se měly dodržovat."

Josef Řihák dále uvedl, že jeho postoj k atomovým bombám nic nemění na tom, že je proti stavbě radaru v Brdech.

Mezinárodní konference se v Březnici zúčastnili i zástupci 80 měst a obcí z celé České republiky. Mezi nimi nechyběl i starosta Trokavce Jan Neoral, který při svém vystoupení už tradičně kritizoval politiky a českou vládu: "Vláda jenom říká, že by tu radar měl být a používá k tomu placeného lobbistu a placenou agenturu, kteří nám nevysvětlují, ale přesvědčují."

Další setkání a protest chystají odpůrci radaru na 17. listopad do Prahy.

Referenda nebo ankety se kvůli americkému radaru v Brdech konaly už v řadě měst a obcí na Rokycansku, Plzeňsku, Příbramsku a Berounsku. Výsledky hlasování byly vždy jasně proti radaru. Plán USA se nezamlouvá ani širší veřejnosti. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění jsou proti základně více než dvě třetiny občanů. Pokud by bylo zařízení začleněno do systému NATO, bylo by proti sice méně lidí, stále by to však bylo více než polovina.

Opoziční sociální demokraté a komunisté chtějí, aby se o případné stavbě hlasovalo v referendu. Hlavní vládní strana ODS naopak soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Zelení by na podporu radaru přistoupili, pokud by v budoucnu zařízení spadalo pod NATO.

Protiraketový radar by měl stát ve vojenském prostoru nedaleko obce Míšov na Plzeňsku. V Polsku má být silo s desítkou protiraketových střel.

Milan Kopp, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme