Odpůrci komunismu požádali vládu o podporu zákazu KSČM

Signatáři jedné z protikomunistických petic se dnes obrátili na vládu. Ministrům předali symbolický šek s číslovkou 57.000, což je počet podpisů pod peticí s názvem Na komunisty si zvykat nechceme. Podle organizátora petice Jana Cieslara tak chtěli požádat kabinet o podporu senátního návrhu na soudní zákaz KSČM.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

petice Na komunisty si zvykat nechceme | Zdroj: ČTK

"Chtěli jsme tímto podpořit vládu, aby sebrala odvahu k tomu, aby zařadila na svůj program doporučení Senátu a dala podnět Nejvyššímu správnímu soudu k posouzení legálnosti komunistické strany," uvedl Cieslar.

Předání šeku předcházelo zveřejnění závěrů senátní komise Jaromíra Štětiny, který iniciativu signatářů vítá. "Já jsme tuto akci nikterak neorganizoval, ale sleduji ji od začátku. Je dobře, že akce je zorganizována lidmi, kteří nepracovali na závěrečné zprávě Senátu z konce minulého roku, která vládě doporučuje, aby KSČM byla postavena před Nejvyšší správní soud," řekl Štětina.

Závěry senátní správy se teď zabývá ministerstvo vnitra, podle jeho verdiktu by se pak zprávou měla zabývat vláda. Ta by ji poté mohla poslat Nevyššímu správnímu soudu, který jako jediný může zrušit jakoukoli politickou stranu v zemi. Jasno by mělo být zhruba za dva měsíce.

Iniciátoři petice poukazují na to, že se komunisté po krajských volbách dostali k reálné moci v pěti krajích. Obávají se, že není daleko doba, kdy by se mohli podílet i na centrální vládě. Na podporu svého úsilí hodlají pořádat také veřejné akce. Tou nejbližší bude shromáždění u památníku obětem komunismu v Praze na Újezdě. Půjde o happening, který se koná pravidelně v předvečer výročí komunistického převratu 25. února 1948 už od roku 2003, kdy byl památník odhalen.

Přečtěte si také:
Podle senátní komise KSČM porušuje ústavu, řešit by to měl soud

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme