Odpůrci komunistů polili sídlo KSČM červenou barvou

Odpůrci komunismu ráno nabarvili budovu KSČM v pražské ulici Politických vězňů červenou barvou. K akci se přihlásila skupina dvanácti umělců. Případ vyšetřuje policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce Krev nesmyješ před sídlem KSČM

Akce Krev nesmyješ před sídlem KSČM | Zdroj: ČTK

V půl šesté ráno odpůrci komunismu vylili 170 litrů červené barvy na okna a dveře ústředí KSČM. Později skupina umělců zaslala ČTK prohlášení s názvem Krev nikdy nesmyješ.

Rudá barva podle nich symbolizuje krev obětí, kterou má KSČM pořád na svých rukou. Chtěli připomenout, že strana "se nikdy nedistancovala od zločinů, vražd a devastace" české společnosti v letech 1948 až 1989.

Zbytky barvy zůstávaly na chodníku ještě v devět hodin ráno. Ať už kolemjdoucí protest schvalovali nebo ne, shodli se v jednom - to, co si odpůrci komunismu rozlili, by si také měli uklidit.

„Lidé, kterým je jedno, jestli je komunismus nebo jiný systém, by rádi chodili po čistém chodníku,“ řekl Českému rozhlasu jeden z kolemjdoucích.

Akci ostře odsoudil předseda komunistů Vojtěch Filip. „Budova je památkově chráněná, vznikla škoda asi 50 tisíc korun,“ uvedl. Strana se proto obrátila na policii, která se případem zabývá s podezřením na spáchání trestného činu poškození cizí věci.

Skupina umělců v prohlášení tvrdí, že nejednala na ničí objednávku, akci nikdo nesponzoroval a byla jen vyjádřením jejich občanského postoje.

Jak připomněla ČTK, sídlo KSČM v ulici Politických vězňů poblíž centra hlavního města se nestalo místem protikomunistického protestu poprvé.

Například v listopadu 2003 se před budovou konala demonstrace několika desítek mladých křesťanských demokratů a konzervativců. Jeden z demonstrantů napsal na dveře budovy nápis "Bůh s vámi" a na chodník před nimi "Jste ostuda národa".

Martin Hromádka, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme