Odpůrci přesunu nosorožců do Afriky svolali demonstraci

Proti přesunu nosorožců do Afriky protestuje v centru Hradce Králové několik desítek lidí. Demonstraci svolalo sdružení Safari Archa 2007, které tvrdí, že převoz nosorožců plánovaný na tuto sobotu je nesmyslný a rizikový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec bílý severní | Foto: Ing. Hajnyš, ZOO Dvůr Králové

Zoologická zahrada se pro přesun pěti nosorožců bílých do Afriky rozhodla pro to, aby se zvířata rozmnožila. To se totiž v podmínkách zoo nepodařilo. Zoologové věří tomu, že v přirozeném volném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň a mohly by zabřeznout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O převozu bílých nosorožců mluvili v Radiofóru zástupce ředitelky ZOO ve Dvoře Králové Miroslav Špráchal a Roman Komeda z občanské sdružení Safari Archa 2007.

Odpůrci přesunu ze sdružení Safari Archa 2007 poukazují na rizika spojená s transportem, třeba na nebezpečí nákazy zvířat. Rizika dle nich ještě umocnilo nynější mrazivé počasí.

Podle předsedy sdružení Romana Komedy může transport při teplotách hluboko pod nulou ohrozit zvířata na životě. "Nosorožci nemají podkožní tuk, můžou prochladnout, můžou dostat zápal plic," řekl na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si argumenty Romana Komedy v rozhovoru pro Rádio Česko

Projekt ale kritizují i z dalšího důvodu. "Jdeme protestovat hlavně kvůli tomu, abychom veřejnosti řekli, že vlastně celý proces získání těch povolení je podvodem, a je to v rozporu se stanoviskem evropských institucí a odborníků na nosorožce," tvrdí Komeda.

'Poslední šance na záchranu nosorožců'

Podle bývalého ředitele Podkrušnohorského zooparku v Chomutově a poslance za Stranu zelených Přemysla Rabase to ale je poslední šance, jak ohrožený druh zachránit. Jako člen týmu zoologů teď v keňské Nairobi příjezd nosorožců připravuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přemysl Rabas hovořil o převozu nosorožců bílých v Ranním interview Radiožurnálu

"Pro mě je směrodatné stanovisko odborníků z celého světa, kteří berou tento projekt jako poslední šanci pro bílé nosorožce," řekl v Ranním interview Radiožurnálu.

"Zoologická zahrada udělala maximum pro minimalizaci rizik, ale to samozřejmě neznamená, že rizika neexistují. Ale já si nedokážu představit lépe zajištěný transport na světě, než je transport těchto nosorožců."

Transport bude výjimečný

Přesun zvířat zahrada plánuje na tuto sobotu. Transport je podle Rabase výjimečný. Aby se cesta do Keni zkrátila na minimum, přistane v Praze mimořádně nákladní letadlo z Amsterdamu. Cesta tak potrvá jen jeden den, místo obvyklých tří nebo čtyř.

"Ráno se naloží ve Dvoře, převezou se do Prahy, mezitím přistane letadlo, naloží se do letadla, přímo doletí do Nairobi, tam bude čekat policejní asistence, která by měla transport doprovázet těch dalších asi 150 kilometrů do rezervace, tak aby se transport zkrátil na minimum," přiblížil převoz nosorožců bílých do Afriky Přemysl Rabas.

Jan Pokorný, Marika Táborská, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme