Odpůrci Temelína opět protestovali u hranic

Po letní odmlce se hornorakouští odpůrci Temelína znovu vydali protestovat k hranicím. Několik desítek lidí zahájilo ve 14 hodin demonstrace na všech třech hraničních přechodech mezi Českou republikou a Horním Rakouskem, aby vyjádřili svůj nesouhlas s jednáním vlád obou států o jederné elektrárně Temelín. Aktivisté v bílých pláštích předávali projíždějícím řidičům letáčky, na kterých lékaři z Horních a Dolních Rakous a z Bavorska varují před jadernou elektrárnou. Po dvou hodinách protestní akce ukončili. Rakouská krajně pravicová strana Svobodných žádá proti elektrárně celostátní plebiscit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé rakouské krajně pravicové strany Svobodných na rakouském ministerstvu vnitra oficiálně požádali o vypsání referenda s cílem zamezit vstupu naší země do Evropské unie, pokud bude Temelín v komerčním provozu. Veto je podle Svobodných poslední šancí, jak zabránit provozu jihočeské jaderné elektrárny. Zástupci této strany současně předložili petiční archy s podpisy 16 tisíc voličů, kteří jejich požadavek podporují.

Podle šéfa spolku Stop Temelín Josefa Neumüllera měla být akce u hraničních přechodů pouze symbolická. Protest byl zaměřen proti uzavření kapitoly energetika při vstupních jednáních České republiky s Evropskou unií. Tento požadavek podporuje i petiční akce Vetem proti Temelínu. Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny slíbili už při příležitosti prvního výročí zahájení protestů a blokád, tedy 2. září, horký podzim a nevyloučili ani spontánní blokády hranic.

Čeští sociální demokraté se chystají přesvědčit své rakouské kolegy o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. Podle šéfa poslanců ČSSD Bohuslava Sobotky se příští středu ve Vídni sejde vedení našich sociálních demokratů v parlamentu s vedením parlamentní frakce rakouských sociálních demokratů. Na jednání o temelínské elektrárně chtějí zákonodárci z ČSSD svým partnerům předložit informace o "skutečné" bezpečnostní situaci Temelína.

Marie Woodhamsová, Ivan Mls, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme