Odpůrci Temelína opět protestovali u hranic

Po letní odmlce se hornorakouští odpůrci Temelína znovu vydali protestovat k hranicím. Několik desítek lidí zahájilo ve 14 hodin demonstrace na všech třech hraničních přechodech mezi Českou republikou a Horním Rakouskem, aby vyjádřili svůj nesouhlas s jednáním vlád obou států o jederné elektrárně Temelín. Aktivisté v bílých pláštích předávali projíždějícím řidičům letáčky, na kterých lékaři z Horních a Dolních Rakous a z Bavorska varují před jadernou elektrárnou. Po dvou hodinách protestní akce ukončili. Rakouská krajně pravicová strana Svobodných žádá proti elektrárně celostátní plebiscit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé rakouské krajně pravicové strany Svobodných na rakouském ministerstvu vnitra oficiálně požádali o vypsání referenda s cílem zamezit vstupu naší země do Evropské unie, pokud bude Temelín v komerčním provozu. Veto je podle Svobodných poslední šancí, jak zabránit provozu jihočeské jaderné elektrárny. Zástupci této strany současně předložili petiční archy s podpisy 16 tisíc voličů, kteří jejich požadavek podporují.

Podle šéfa spolku Stop Temelín Josefa Neumüllera měla být akce u hraničních přechodů pouze symbolická. Protest byl zaměřen proti uzavření kapitoly energetika při vstupních jednáních České republiky s Evropskou unií. Tento požadavek podporuje i petiční akce Vetem proti Temelínu. Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny slíbili už při příležitosti prvního výročí zahájení protestů a blokád, tedy 2. září, horký podzim a nevyloučili ani spontánní blokády hranic.

Čeští sociální demokraté se chystají přesvědčit své rakouské kolegy o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. Podle šéfa poslanců ČSSD Bohuslava Sobotky se příští středu ve Vídni sejde vedení našich sociálních demokratů v parlamentu s vedením parlamentní frakce rakouských sociálních demokratů. Na jednání o temelínské elektrárně chtějí zákonodárci z ČSSD svým partnerům předložit informace o "skutečné" bezpečnostní situaci Temelína.

Marie Woodhamsová, Ivan Mls, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme