Odpůrci Temelína si stěžují ve Štrasburku

Česká republika zřejmě bude čelit další žalobě u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Stížnost podalo sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín, protože Češi podle něj nemají možnost účastnit se rozhodování o jaderné energetice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Sdružení je nespokojené s tím, že při povolování štěpné reakce jedná Státní úřad pro jadernou bezpečnost pouze s žadatelem - tedy s elektrárenskou společností ČEZ. Radiožurnálu to řekl právní zástupce sdružení Jaromír Henyš. "My se domníváme, že v celém průběhu a zprovozňování jaderné elektrárny Temelín byli dotčení občané vyloučeni z jakéhokoliv rozhodovacího procesu a že tato praxe je v rozporu s principy demokratického státu," řekl Henyš.

Podle Henyše by se Evropský soud mohl začít případem zabývat v příštích měsících. Stížnost už dvakrát jako neoprávněnou odmítl Ústavní soud a Henyš sám upozorňuje, že obdobné žaloby nepřijímá ani štrasburský soud. "Specifikum našeho případu tkví v tom, že dotčení neměli možnost hájit svá práva před vnitrostátními orgány," uvedl Henyš.

Účast veřejnosti ve správních řízeních týkajících se jaderné energetiky vylučuje atomový zákon z roku 1997. Starší předpis z poloviny 80. let, podle něhož byl postaven Temelín, veřejnosti vstupovat do řízení také neumožňoval. Nyní se odpůrci jaderné energetiky obávají úvah ministerstva průmyslu a obchodu o možné výstavbě nové jaderné elektrárny v moravských Blahutovicích.

Od možného projednání případu ve Štrasburku si stěžovatelé slibují především politický dopad. Soud totiž nemůže měnit rozhodnutí českých orgánů. Podle Henyše by možné odškodnění bylo spíše symbolické, v řádu tisíců korun.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme