Odpůrci Temelína ukončili blokádu

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín dnes večer ukončili blokádu posledních tří hraničních přechodů mezi spolkovou zemí Horní Rakousy a jižními Čechami a provoz na rakousko-českých hranicích tak byl plně obnoven. Od dnešní 20. hodiny jsou průjezdné i přechody Wullowitz-Dolní Dvořiště, Weigetschlag-Studánky a Guglwald-Přední Výtoň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Wullowitzu se před odstraněním traktorů, maringotek, stanů a dalšího vybavení účastníků blokády konalo shromáždění odpůrců Temelína a poté pobožnost; v té době bylo v celním prostoru na 500 lidí.

Účastníci blokád hranic jsou podle mluvčího Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josefa Pühringera přesvědčeni, že tato forma protestu iniciovala dialog mezi Rakouskem a Českem o jaderné elektrárně Temelín. Rakouští odpůrci Temelína přitom stále usilují o zastavení reaktoru, o půlroční pauzu na rozmyšlenou a o zkoušku vlivu elektrárny na životní prostředí.

Ti z nich, kteří ještě dnes byli za řadami traktorů ve Wullowitzu, zastávají názor, že strach z Temelína je opravňuje i k této formě protestu. V rozhovoru s českými novináři si však někteří z nich posteskli, že rakouská média jejich akcím věnovala jen malou pozornost.

Podle Pühringera protijaderné iniciativy zatím jen přerušují blokády rakousko-českých hranic; do konce listopadu vyhodnotí své dosavadní protitemelínské akce a rozhodnou, jak budou dále postupovat. Poskytnou prý tak „pauzu na rozmyšlenou“ premiérům obou zemí Schüsselovi a Zemanovi.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme