ODS a ČSSD budou dál hledat závěrečný kompromis

Do konce týdne se chtějí šéfové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek domluvit na programových otázkách budoucí menšinové vlády občanských demokratů. Ve čtvrtek dopoledne se mají sejít vyjednávací týmy obou stran. Po druhé středeční schůzce to oznámili Jiří Paroubek a Mirek Topolánek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Podle předsedy ODS Topolánka bylo jednání krátké a mělo identifikovat okruhy problémů mezi ODS a ČSSD. "Ta jednání pokračují. Určili jsme si určitou časovou mapu v jednotlivých oblastech, které považujeme za nedohodnuty nebo za oblasti, kde máme problémy. A to je vše, co jsem prozatím ochoten říct," vyjádřil se Topolánek.

Také šéf ČSSD Jiří Paroubek potvrdil, že obě strany budou dál hledat kompromis. "Já očekávám, že všechny věci budou připraveny tak, aby programové věci byly dořešeny do konce týdne. Začátkem příštího týdne předpokládám, že dořešíme ty zbývající," řekl Paroubek.

Podle Paroubka strany nepřipravují žádný typ velké koalice. Jde prý o dohodu o spolupráci, která má odblokovat současnou situaci. Vedení občanské demokracie se pak podle Topolánka shoduje v tom, že smlouvu se sociálními demokraty není nutné uzavřít "za každou cenu".

Zástupci obou stran spolu jednali i o změně volebního systému. Shodli se na tom, že volební systém je třeba upravit tak, aby bránil patovým výsledkům. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka jsou zatím jasné dva závěry: "Tím prvním je zamezení nebo eliminace patové situace. Tím druhým je zrovnoprávnění hlasu a mandátu."

Topolánek ale zopakoval, že občanští demokraté odmítají takové změny, které by zlikvidovaly menší politické strany.

Podle Jiřího Paroubka by mohla mít budoucí sněmovna lichý počet poslanců. "Zcela otevřeně nám jde o určitou úpravu volebního systému, protože podpisem smlouvy s ODS budeme ztrácet určité voliče. Je to něco, co řekněme pokládáme na oltář vlasti," řekl o plánování změny volebního systému Jiří Paroubek.

Strany se podle Paroubka zatím příliš neposunuly ani v jednání o otázce trvání mandátu případné menšinové vlády ODS. "Pokud jde o délku období. My říkáme dva roky, ODS říká tři roky, nejlépe čtyři. Musíme tedy hledat kompromis. Já jsme vyjednavače ODS seznámil s tím, jaký je náš pohled na věc," řekl Paroubek.

Předsedové ČSSD a ODS se ve středu dopoledne nejdříve sešli v Kramářově vile na schůzce mezi čtyřma očima. Pracovní schůzky v dočasném sídle Topolánka v Hrzánském paláci se od pěti hodin odpoledne účastnili kromě lídrů i tři místopředsedové z ČSSD a ODS.

Související příspěvek si můžete přečíst ZDE.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme